Roll Red Velvet me krem krem djathi

Roll Red Velvet me krem krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një tortë klasike amerikane me një krem delikate vanilje piqet këtu si role. Rezultati është një ëmbëlsirë e thjeshtë, por shumë festive. Përziejini përbërësit për brumin së bashku, piqni një bazë torte të kuqe dhe më pas lyeni me një krem të shijshëm krem djathi. Më pas lëreni të ftohet për pak në frigorifer dhe kjo role e bukur Red Velvet është gati për t’u servirur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Roll Red Velvet me krem krem djathi
Roll Red Velvet me krem krem djathi

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një tortë klasike amerikane me një krem delikate vanilje piqet këtu si role. Rezultati është një ëmbëlsirë e thjeshtë, por shumë festive. Përziejini përbërësit për brumin së bashku, piqni një bazë torte të kuqe dhe më pas lyeni me një krem të shijshëm krem djathi. Më pas lëreni të ftohet për pak në frigorifer dhe kjo role e bukur Red Velvet është gati për t’u servirur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: tortë | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Brumë

 • 4 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 1 lugë sheqer pluhur
 • 120g miell
 • 3 lugë kakao pluhur
 • 1 lugë gjelle pluhur pjekje
 • ¼ lugë gjelle kripë
 • 4 vezë
 • 150 g sheqer
 • 3 lugë gjelle qumësht
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 1 lugë uthull, 9%
 • 2 lugë gjelle ngjyrosje ushqimore

Krem

 • 350 g djathë krem
 • 150 g gjalpë
 • 300 g sheqer pluhur
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • Foksa kokosi, sipas shijes , opsionale

Udhëzime

Përgatitni brumin

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre dhe e lyeni me një lugë çaji gjalpë.
 3. Spërkatni një peshqir të hollë kuzhine me sheqer pluhur.
 4. Sitni miellin, përzieni me kakaon, pluhurin per pjekje dhe kripen ne nje ene .
 5. Rrihni vezet dhe sheqerin me mikser derisa te zbuten dhe te zbuten.
 6. Vezeve i shtoni qumeshtin, vajin vegjetal dhe ekstraktin e vaniljes dhe i rrahim mire.
 7. Jepni te thaten përbërësit pak nga pak tek përbërësit e lëngshëm.
 8. Përziejini brumin derisa të jetë homogjen.
 9. Hidhni uthullën dhe përzieni.
 10. Lyejeni brumin me ngjyrues ushqimor të kuq dhe përzieni përsëri.
 11. Hidhni brumin e kuq mbi pjekje flete dhe rrafshojme me shpatull.
 12. E pjekim kekun per rreth 15-17 minuta derisa te jete bere.
 13. Presim skajet e kekut, e kthejme mbi peshqir dhe largojme letren e pjekjes.
 14. Rrotulloni torten ne skajin e ngushte me peshqir dhe e leme te ftohet plotesisht.

Pergatisim kremin

 1. Krem djathi dhe gjalpi ne tasin per perzierje perziejme me mikser derisa te behet nje mase e fryre dhe e njetrajtshme.
 2. Vazhdoni rrahjen, duke shtuar gradualisht sheqer pluhur ne mase.
 3. Shtoni ekstraktin e vaniljes dhe perziejini perseri.
 4. Krijoni torten qe ka mbetur ne copeza.
 5. Tregojeni me kujdes kekun e ftohur dhe vendoseni menjane. i kremit.
 6. Më pas rrotullojeni përsëri.
 7. Hiqni pjesën e jashtme të rolesë me kremin dhe spërkatni me thërrimet.
 8. Mbulojeni me film ushqimor dhe vendoseni në frigorifer për 30 minuta.
 9. Hiqni kadifenë e kuqe. rrotullojeni nga frigoriferi, pas spërkateni me petë kokosi nëse dëshironi dhe shërbejeni si ëmbëlsirë.

Vegla

 • letër pergamene
 • letë pjekje
 • tas
 • blender
 • sitë
 • lugë çaji
 • peshqir
 • thikë
 • film ngjitës