Roll sfungjeri me çokollatë të lehtë me luleshtrydhe dhe krem parajsë

Roll sfungjeri me çokollatë të lehtë me luleshtrydhe dhe krem parajsë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një rrotull me biskota me çokollatë me luleshtrydhe të freskëta dhe krem parajsë me shije limoni. Rrotulla e imët e sfungjerit me kakao ka shije të butë dhe mbushja kremoze me fruta me luleshtrydhe dhe kos e bën atë një ëndërr realitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Roll sfungjeri me çokollatë të lehtë me luleshtrydhe dhe krem parajsë
Roll sfungjeri me çokollatë të lehtë me luleshtrydhe dhe krem parajsë

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Një rrotull me biskota me çokollatë me luleshtrydhe të freskëta dhe krem parajsë me shije limoni. Rrotulla e imët e sfungjerit me kakao ka shije të butë dhe mbushja kremoze me fruta me luleshtrydhe dhe kos e bën atë një ëndërr realitet.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Receta me video, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 4 vezë
 • 1 majë kripë
 • 100 g sheqer
 • 100 g miell
 • 30 g kakao për pjekje
 • 1 lugë çaji pluhur pjekje

Mbushje

 • 100 g luleshtrydhe
 • 3-4 bare kos
 • 300-400 ml krem pana
 • 40 g sheqer
 • 1 f. Krem Paradise limoni

Dekoroni

 • sheqer pluhur, sipas shijes
 • luleshtrydhe, sipas shijes

Udhëzime

Përgatitni pandispanje

 1. Në një procesor ushqimi, rrahim vezët dhe sheqerin derisa të jenë të forta për rreth 10 minuta.
 2. Pas 5 minutash, shtoni pak kripë.
 3. Sitni miellin, kakaon dhe pluhurin për pjekje në një sitë. shkumë vezësh kremoze dhe paloseni me kujdes.
 4. The Rreshtoni tepsinë me letër furre.
 5. Rreponi brumin në mënyrë të barabartë në tepsi.
 6. Pjekim pandispanjen në furrën e ngrohur më parë për rreth 12 minuta në 180 gradë.
 7. Spërkatni një peshqir kuzhine me sheqer.
 8. Kthejeni pandispanjen mbi leckë, letrën e pjekjes e qëroni me kujdes.
 9. Rrotulloni pandispanjen për së gjati me peshqir dhe lëreni të ftohet.

Përgatisni mbushjen

 1. Qëroni luleshtrydhet i largojme bishtat dhe i presim ne copa te vogla.
 2. Kesin e presim ne copa te vogla.
 3. Kremin e derdhim ne nje ene perzierje dhe e perziejme derisa te behet e ngurte.
 4. Mbusheni kremin paradise dhe shtoni sheqerin.
 5. Përziejini gjithçka derisa të përftoni një krem të fortë.
 6. Hidhni kremin në një enë dhe përziejeni mirë.

Përgatisni rrotullën zvicerane

 1. Mbështilleni me kujdes pandispanjen.
 2. Përhapni kremin mbi të, duke lënë pak buzë rreth pandispanjës.
 3. Shpërndani mbi krem kosin dhe luleshtrydhet.
 4. Ruleni sërish me kujdes rrotullën me luleshtrydhe dhe nxirrni leckën.
 5. Përgatitni letrën e aluminit dhe vendosni sipër rolenë zvicerane me anën e prerë poshtë.
 6. Mbulojeni rrotullën zvicerane me letër alumini ose film ngjitës dhe lëreni në frigorifer për të paktën 3 orë.
 7. Hiqni rolenë nga folia dhe vendoseni në një pjatë keku.
 8. Vendosni sheqerin pluhur mbi të Pluhuroni rolen zvicerane me çokollatë dhe zbukurojeni me gjysmat e luleshtrydheve.

Roleta zvicerane mund të mbulohet me krem çokollate dhe të zbukurohet me copa luleshtrydhe. Ose sipër me kremin nga jashtë që është në mbushjen e biskotave.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • spatula kuzhine
 • peshqir kuzhine
 • letër pergamene
 • thikë
 • gotë për përzierje
 • fletë alumini
 • pjatë keku