Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe, boronica dhe krem

Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe, boronica dhe krem thjesht shijon shije me reçelin me fruta. Roleta zvicerane është me gëzof dhe e mbushur me një krem të ëmbël kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe
Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 42 minuta

Roll sfungjeri me gëzof me luleshtrydhe, boronica dhe krem thjesht shijon shije me reçelin me fruta. Roleta zvicerane është me gëzof dhe e mbushur me një krem të ëmbël kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Embëlsira, Receta me video, pastë, tortë | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

Pandispanja

 • 5 vezë
 • 100g sheqer
 • 30g niseshte
 • 75g miell
 • 1 majë pluhur pjekjeje
 • 1 majë kripë
 • Sheqer pluhur, sipas shijes

Mbushje

 • 150g kos natyral grek
 • 200g krem
 • 50 g sheqer pluhur
 • 4 lugë gjelle reçel luleshtrydhe
 • 100-150 g luleshtrydhe
 • 1 grusht boronica, sipas shijes

Udhëzime

Brumi i biskotave

 1. Ndan të bardhat e vezëve nga të verdhat.
 2. Rrihni të bardhat me kripë dhe shtoni 50 gr sheqer.
 3. Rrihni të verdhat e vezëve me sheqerin e mbetur deri sa të zbuten dhe palosni të bardhat e vezëve.
 4. Përziejini miell me niseshte dhe pluhur pjekje dhe sillet ne brum.
 5. I trazojme me kujdes dhe e shtrojme ne tepsi te shtruar me leter per pjekje.
 6. Pjekim pandispanjen ne furren e parangrohur per rreth 10-12 minuta.
 7. Lagojme kuzhinen peshqir me uje dhe kthejeni pandispanjen mbi peshqirin e kuzhines me leter per pjekje.
 8. Hiqni letren e pjekjes nga pandispanja e lirojme me uje te ftohte.
 9. Rrotulloni pandispanjen me nje peshqir kuzhine dhe e leme te ftohet.

Mbushja

 1. Rrahim kremin me ngurtësuesin e kremit.
 2. Përziejmë në krem kosin dhe sheqerin.
 3. Ftohim kremin.
 4. Pastrojmë luleshtrydhet, marrim 4-5 copë për t’i bërë pure. ndihma e blenderit me dore dhe pureja.
 5. E trazojme kremin duke lene pak per pandispanjen!
 6. Luleshtrydhet e mbetura i presim ne copa te vogla.

Pandispanje

 1. Hap biskoten dhe lyejmë me reçel dhe luleshtrydhet e mbetura të pure.
 2. Tani lyejmë kremin e ftohtë mbi purenë e luleshtrydheve.
 3. Sipër vendosim copa luleshtrydhesh dhe boronica.
 4. Mbulojeni me kujdes pandispanjen dhe pudrosni me sheqer pluhur. Përfundoi!

Ftohni rrotullën zvicerane me luleshtrydhe dhe krem derisa të jetë gati për t’u shërbyer. Përpara se ta shërbeni, priteni rolenë zvicerane në copa dhe shijojeni me kafe ose çaj. Rrokullisni në biskotë për një rrotull pandispanje sa është ende e ngrohtë menjëherë pas pjekjes – përndryshe brumi do të thyhet më vonë! Roleta zvicerane mund të mbushet me manaferra të ndryshme si mjedra, boronica, manaferra ose limon!

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • peshqir kuzhine
 • thikë
 • blender dore