Roll vezësh me djathë, hudhër dhe barishte

Roll vezësh me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Roli i vezëve me gëzof ka shije shumë të butë dhe super të butë. Mbushja e bërë me djathë të grirë, kopër të freskët dhe majdanoz dhe një lyerje e shijshme e bën rrotullën e vezëve të përsosur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Roll vezësh me djathë
Roll vezësh me djathë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 65 minuta

Roli i vezëve me gëzof ka shije shumë të butë dhe super të butë. Mbushja e bërë me djathë të grirë, kopër të freskët dhe majdanoz dhe një lyerje e shijshme e bën rrotullën e vezëve të përsosur.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Meze, Receta me video | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

Omeletë

 • 6 vezë
 • 150g salcë tartari, ose majonezë
 • 1 lugë gjelle miell
 • Kripë sipas shijes
 • 150g djathë, i grirë
 • 1 lugë vaj, për lyerje

Mbushje

 • 100g djathë, i grirë
 • 1 grusht kopër
 • 2-3 degë majdanoz
 • 1 thelpi hudhër
 • 150 g lyerje, sipas shijes

Udhëzime

 1. Rrihni vezët me mikser.
 2. Shtoni majonezën, miellin dhe kripën dhe përzieni sërish.
 3. Shtoni djathin e grirë hollë dhe përzieni mirë.
 4. Mbuloni tavën me letër furre dhe lyeni me pak vaj.
 5. Veza dhe djathi -Hidhni përzierjen.
 6. Shpërndajeni djathin në të.
 7. E pjekim omëletën e vezëve në temperaturën 180°C për rreth 12-15 minuta dhe e lëmë të ftohet.
 8. Prisni imët barishtet dhe i përziejmë me hudhrën e shtypur në djathin e grirë imët.
 9. Kur omëleta të jetë ftohur pak, lyejmë me çdo lyerje.
 10. Përhapeni sipër mbushjen me djathë dhe barishte.
 11. Ruleni omëletën në një rrotull veze.
 12. Mbulojeni me letër alumini dhe vendoseni në frigorifer për 30-40 minuta.
 13. Prejeni rolenë e vezëve në copa dhe shërbejeni.

Roli i vezëve mund të përgatitet me mbushje të ndryshme, p.sh. proshutë, peshk ose perime. Rostiçeri gjithashtu shijon shumë ngrohtë.

Vegla

 • përzierës dore
 • tas për përzierje
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë
 • spatula
 • shtypje hudhre