Rosë e butë e pjekur nga furra me mollë dhe mjaltë

Rosë e butë e pjekur nga furra me mollë dhe mjaltë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 630 minuta

Një pjatë ideale për një tryezë festive. ka shije të butë dhe kombinohet shkëlqyeshëm me mbushjen me mollë dhe mjaltë. Shërbehet me patate dhe lakër të kuqe – pjata është një vakt festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.6 nga 5 yje ( 5 vota )
Rosë e butë e pjekur nga furra me mollë dhe mjaltë
Rosë e butë e pjekur nga furra me mollë dhe mjaltë

Porcione: 10 persona | Koha e përgatitjes: 630 minuta

Një pjatë ideale për një tryezë festive. ka shije të butë dhe kombinohet shkëlqyeshëm me mbushjen me mollë dhe mjaltë. Shërbehet me patate dhe lakër të kuqe – pjata është një vakt festash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 4.6 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 rosë, përafërsisht 2 kg
 • 2 lugë gjelle erëza për shpendët
 • 2 lugë gjelle kripë
 • 4 mollë
 • 1 lugë gjelle piper, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle mjaltë

Udhëzime

 1. Shpëlajeni rosën me ujë të ftohtë dhe thajeni me peshqir letre.
 2. Fërkojeni shpendët me erëza dhe kripë.
 3. Mbulojeni me petë dhe vendoseni në frigorifer për 8-10 orë.
 4. Prisni mollët në copa dhe vendosini në një tas.
 5. Spërkateni me piper dhe përzieni me mjaltë.
 6. Nxirreni rosën nga frigoriferi dhe mbusheni me mollë.
 7. Mbulojeni rosën fort me letër alumini dhe vendoseni në një tepsi.
 8. Së pari piqni rosën për 1 orë në 200 ° C.
 9. Ulni nxehtësinë në 160°C dhe piqni rosën për një orë tjetër.

Vegla

 • gërshërë shpendësh
 • lugë
 • furçë kuzhine