Rosë e mbushur me mollë në një lustër mjalti nga furra

Rosë e mbushur me mollë në një lustër mjalti nga furra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Falë mollëve dhe glazurës së mjaltit, rosa e mbushur nga furra ka një shije tepër të lëngshme dhe të shijshme. Rosa e mbushur me mollë është një pjatë perfekte për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )
Rosë e mbushur me mollë në një lustër mjalti nga furra
Rosë e mbushur me mollë në një lustër mjalti nga furra

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 22 minuta

Falë mollëve dhe glazurës së mjaltit, rosa e mbushur nga furra ka një shije tepër të lëngshme dhe të shijshme. Rosa e mbushur me mollë është një pjatë perfekte për Krishtlindje.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 5 vota )

Sezoni: Dimër, Krishtlindje, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1½ lugë çaji kripë
 • 1 lugë piper
 • ½ lugë hudhër pluhur
 • ½ lugë paprika
 • 2½ -​​3 kg rosë
 • 5 mollë, jeshile, p.sh. Granny Smith
 • 50 ml mjaltë
 • 50 ml lëng portokalli
 • 2 lugë gjelle lëng limoni

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Përzieni kripën, piperin, hudhrën dhe paprikën.
 3. Hiqni rosën, lani mirë dhe thajeni.
 4. Fërkojeni të gjithë rosën me përzierjen e erëzave. mollët, bërthama dhe çerek.
 5. Mbusheni rosën me mollë.
 6. Lidhni këmbët me spango kuzhine.
 7. E vendosim rosën në një tavë për pjekje.
 8. Pjekim rosën në furrë në temperaturën 180 °C për 50 minuta.
 9. The Duck Rrotulloni dhe piqni edhe 50 minuta të tjera.
 10. Përzieni lëngun e portokallit me mjaltin dhe lëngun e limonit.
 11. Hiqni rosën nga furra dhe lyeni me furçë me glazurë mjalti.
 12. Lëreni rosën e mbushur të pushojë për 20 minuta para se të shërbeni.

Vegla

 • tas
 • spangoz kuzhine
 • pjek
 • furçë kuzhine