Rosë e pjekur me butësi me kumbulla, anise dhe uthull vere të kuqe

Rosë e pjekur me butësi me kumbulla

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Lëngu i butë kombinohet me kumbulla të ëmbla të pjekura dhe është shumë aromatike dhe e shijshme për shkak të erëzave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rosë e pjekur me butësi me kumbulla
Rosë e pjekur me butësi me kumbulla

Porcione: 12 persona | Koha e përgatitjes: 145 minuta

Lëngu i butë kombinohet me kumbulla të ëmbla të pjekura dhe është shumë aromatike dhe e shijshme për shkak të erëzave.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 anise yll
 • 2 lugë fara koriandër
 • 2 lugë gjelle kripë deti
 • 4 lugë gjelle sheqer kallami
 • 1 lugë vaj ulliri
 • 1 rosë, e plotë, përafërsisht 2 kg
 • 6 kumbulla
 • 3 gjethe dafine
 • 75 ml uthull vere e kuqe
 • 300 ml lëng pule

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 160°C.
 2. Në një tigan të thatë, theksoni farat e anise dhe korianderit për të intensifikuar aromën.
 3. Bluani erëzat në një llaç dhe shtypini me kripë deti dhe përziejini me sheqerin.
 4. Hidhni vajin në Ngrohje në një tigan të madh për pjekje.
 5. Përdorni spango kuzhine për të lidhur një nyjë rreth skajeve të këmbëve.
 6. Vendoseni rosën në tavën e pjekjes dhe skuqeni nga të gjitha anët.
 7. Kthejeni me kujdes shpendët. me darë kuzhine për të larguar yndyrën e tepërt.
 8. The Vendosni gjoksin e rosës lart në tavën për pjekje. kumbullat ne tepsi se bashku me gjethet e dafines.
 9. Hidhni uthull dhe lëng mishi.
 10. Pjekim rosën në furrë në temperaturën 160 °C për rreth 2 orë derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 11. Rrisni temperaturën në 190 °C për 10 minuta dhe vazhdoni pjekjen derisa lëkura e rosës të skuqet mirë.
 12. Kur lëkura të ketë arritur shkallën e dëshiruar të skuqjes, hiqeni rosë dhe gatuajeni për 10 minuta le të pushojë.

Vegla

 • pan
 • spatula druri
 • llaç
 • spangoz kuzhine
 • thikë
 • pjek
 • darë kuzhine