Rosë e pjekur me oriz, mollë, limon dhe portokall

Rosë e pjekur me oriz

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Me majonezë ju merrni një kore të shijshme të artë-kafe. Mbushja aromatike me fruta jep një shije interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rosë e pjekur me oriz
Rosë e pjekur me oriz

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 170 minuta

Me majonezë ju merrni një kore të shijshme të artë-kafe. Mbushja aromatike me fruta jep një shije interesante.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 1.5kg rosë
 • Kripë, për shije
 • Peper për shije
 • 1 lugë gjelle kerri
 • 1 lugë piper, i bluar
 • 1 lugë gjelle koriandër
 • 200 g oriz
 • 50 gr gjalpë
 • 6 mollë
 • ½ limon
 • 1 portokall
 • 50 g majonezë
 • 1-2 lugë vaj

Udhëzime

 1. Shpëlajeni rosën dhe thajeni me peshqir letre.
 2. Hiqni yndyrën e tepërt.
 3. Fërkojeni brenda dhe jashtë me kripë, piper dhe erëza.
 4. Lëreni të qëndrojë në temperaturën e dhomës për 60 minuta.
 5. Gajeni orizin në ujë të kripur derisa të zbutet.
 6. Përziejini me gjalpë dhe kripë dhe lërini të ftohen.
 7. Prisni mollët në copa të vogla dhe i spërkatni me lëng limoni.
 8. Qëroni portokallin dhe priteni në copa jo shumë të mëdha.
 9. Përzieni oriz me mollë dhe portokall. Hidhni disa mollë mënjanë.
 10. Mbushni rosën me të, qepni me spango kuzhine ose pinkoni së bashku me kruese dhëmbësh që të mos ju bjerë mbushja.
 11. Fërkojeni rosën me majonezë.
 12. Vendosni në një tavë të lyer me yndyrë. .
 13. Nëse ka akoma mollë nga mbushja Nëse ka mbetur, rregullojeni rreth rosës.
 14. Pjekeni rosën në furrë në temperaturën 220°C për rreth 2½ orë.
 15. Nëse rosa fillon të skuqet shumë shpejt , mbulojeni me petë.

Vegla

 • spango kuzhine
 • pjek
 • tenxhere me oriz
 • tas
 • kruajtëse dhëmbësh