Rostiçeri e thjeshtë e mbushur me kërpudha dhe djathë

Rostiçeri e thjeshtë e mbushur me kërpudha dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një rostiçeri e thjeshtë me bukë të sheshtë që është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për një menu festive. Kërpudhat e skuqura dhe djathi i shkrirë kombinohen me barishtet për t’u bërë thjesht të shijshme dhe për t’i dhënë një shije të freskët shijes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rostiçeri e thjeshtë e mbushur me kërpudha dhe djathë
Rostiçeri e thjeshtë e mbushur me kërpudha dhe djathë

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Një rostiçeri e thjeshtë me bukë të sheshtë që është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për një menu festive. Kërpudhat e skuqura dhe djathi i shkrirë kombinohen me barishtet për t’u bërë thjesht të shijshme dhe për t’i dhënë një shije të freskët shijes.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Pjata me makarona | Kuzhina: Receta estoneze

Përbërës

 • 400 g kërpudha
 • 1 qepë
 • 2-3 lugë vaj vegjetal
 • kripë, sipas shijes
 • 2-3 feta djathë të shkrirë
 • 1 bukë e hollë, e madhe
 • majonezë, sipas shijes
 • barishte, për shije, sipas dëshirës

Udhëzime

 1. Prisni kërpudhat.
 2. Prisni qepën imët.
 3. Ngrohni vajin në një tigan.
 4. Skuqini kërpudhat dhe qepën derisa të marrin ngjyrë të artë.
 5. Më pas kriposni.
 6. Vendosim bukën e sheshtë në tavolinë dhe e lyejmë me majonezë.
 7. Sipër vendosim kërpudhat dhe djathin e ftohur.
 8. Shtojmë barishte të grira sipas dëshirës.
 9. Rrotulloni fort bukën e sheshtë duke filluar nga ana e gjatë.
 10. Zhbërthejeni pak lejo për tu ftohur dhe prerë në feta të prera.
 11. Shërbejeni bukën e mbushur si fillim ose meze.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • rende