Rostiçeri me kungull i njomë me karkaleca, kastravec dhe krem djathi

Rostiçeri me kungull i njomë me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një meze e lehtë e shijshme e bërë nga kungull i njomë me karkaleca. Kungull i njomë pritet në shirita të hollë, skuqet dhe mbushet me një përzierje krem djathi me kastravec dhe karkaleca. Super e shijshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, kjo meze me kungull i njomë është e përkryer për një shuplakë feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rostiçeri me kungull i njomë me karkaleca
Rostiçeri me kungull i njomë me karkaleca

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një meze e lehtë e shijshme e bërë nga kungull i njomë me karkaleca. Kungull i njomë pritet në shirita të hollë, skuqet dhe mbushet me një përzierje krem djathi me kastravec dhe karkaleca. Super e shijshme dhe shumë e lehtë për t’u përgatitur, kjo meze me kungull i njomë është e përkryer për një shuplakë feste.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Natën e Vitit të Ri | Rajon: Evropë | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 2 kungull i njomë, me madhësi të mesme
 • 1/2 kastravec
 • 100 g krem djathë të grimcuar
 • 2 thelpinj hudhra
 • 2 gjethe marule
 • 1 lugë gjelle barishte
 • 300 g karkaleca deti
 • lëng limoni

Udhëzime

 1. Prisni kungulleshkat për së gjati në shirita të holla dhe kripë.
 2. Skuqini në vaj për 2 minuta nga secila anë.
 3. Rriposini karkalecat e festës me kripë dhe piper.
 4. Spërkatini me pak lëng limoni dhe lërini të qëndrojnë 15 minuta.
 5. Më pas skuqeni në vaj të nxehtë për 3 minuta.
 6. Qeni gjethet e marules dhe preni kastravecin në kubikë.
 7. Përziejini gjithçka me kremin e djathit dhe hudhrën e shtypur.
 8. Vendosni 1 lugë çaji me përzierje krem djathi dhe një karkalec. fundin e shiritave te kungulleshkave dhe i rrotullojme me kujdes.

Vegla

 • prerëse perimesh
 • pan
 • turner
 • tas
 • lugë
 • thikë