Rostiçeri me petë me domate, feta dhe rozmarinë

Rostiçeri me petë me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo rostiçeri me pastë me domate, feta dhe rozmarinë përgatitet shpejt dhe ka një shije super të shijshme me prekjen e saj mesdhetare. Peta sfumale krokante shkon shumë me domate aromatike, rozmarinë dhe feta pikante dhe ju fton në një mbrëmje komode me një gotë verë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rostiçeri me petë me domate
Rostiçeri me petë me domate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Kjo rostiçeri me pastë me domate, feta dhe rozmarinë përgatitet shpejt dhe ka një shije super të shijshme me prekjen e saj mesdhetare. Peta sfumale krokante shkon shumë me domate aromatike, rozmarinë dhe feta pikante dhe ju fton në një mbrëmje komode me një gotë verë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Receta me video, Snacks, pjekje të shijshme | Kuzhina: Receta mesdhetare

Përbërës

 • 275 gr petë sfumuar, të ftohtë
 • 125 g feta, të prera në kubikë
 • 130 gr domate hurma, të përgjysmuara
 • 1-2 degë rozmarinë
 • 1 copë qepë e kuqe, e prerë në feta
 • 1-2 lugë vaj ulliri, për spërkatje
 • , opsionale

Udhëzime

 1. Plotësoni petën dhe priteni në 12 copa.
 2. Palosni skajet e copëzave dhe shtypni cepat së bashku.
 3. Nxehni furrën në 200 gradë në nxehtësinë e sipërme/të poshtme.
 4. Sipëroni brumin. me domate të përgjysmuara dhe djathë feta të prerë në kubikë.
 5. Sipër vendosim qepë të kuqe.
 6. Shto pak rozmarinë.
 7. Spërkasim vaj ulliri mbi snack. raftin e mesëm për rreth 20-25 minuta.
 8. Blaçi i fryrë Shërbejeni rostiçeri të ngrohtë ose të ftohtë me një gotë verë.

Për të bërë që peta e sfumuar të rritet më mirë gjatë pjekjes, mund të vendosni në furrë një tas të mbushur me ujë.

Vegla

 • rul pica
 • letër pjekjeje