Rostiçeri qesharake e kungujve me brumë të Halloween me reçel

Rostiçeri qesharake e kungujve me brumë të Halloween me reçel

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Kjo qesharake mund të piqet shumë mirë bashkë me fëmijët. Rostiçeri i ëmbëlsirave është i shpejtë dhe i lehtë. Mbushja aromatike e reçelit me luleshtrydhe shkon mrekullisht me brumin krokant dhe i bën kungujt të duken paksa drithërues.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rostiçeri qesharake e kungujve me brumë të Halloween me reçel
Rostiçeri qesharake e kungujve me brumë të Halloween me reçel

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 32 minuta

Kjo qesharake mund të piqet shumë mirë bashkë me fëmijët. Rostiçeri i ëmbëlsirave është i shpejtë dhe i lehtë. Mbushja aromatike e reçelit me luleshtrydhe shkon mrekullisht me brumin krokant dhe i bën kungujt të duken paksa drithërues.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Halloween | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 1 f. Petë sfungjerësh, nga frigoriferi
 • 1 e verdhë veze, për lyerje
 • 100 gr reçel luleshtrydhe, ose reçel mjedër

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 200º.
 2. Larkojeni brumin në letër pergamene.
 3. Përdorni një prerës të rrumbullakët për biskota ose prerës kungujsh për të prerë brumin.
 4. Prisni një fytyrë për gjysmën e kungujve të prerë .
 5. Përfshini të gjitha kungujt pa fytyrë Përhapeni pak reçel duke i lënë skajet të lira.
 6. Vendosni faqet e kungujve mbi reçel dhe shtypni skajet fort me një pirun.
 7. Rrahim lehtë të verdhën e vezës. me te kungujt e sfumave.
 8. Gatojini kungujt afersisht 12- I pjekim per 15 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 9. E leme peten te ftohet ne raft dhe e sherbejme per Halloween.

Rostiçeri i snack-it mund të bëhet edhe i shijshëm, për shembull me salcë domate, kunguj të zier në avull ose karota të grira.

Vegla

 • prerëse biskotash me kunguj
 • thikë
 • pirun
 • furçë kuzhine
 • letër pergamene