Rrota të bëra vetë me harengë, verë të bardhë dhe erëza

Rrota të bëra vetë me harengë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 740 minuta

Këto rrotulla harengash turshi të përzemërta Rollmops janë shumë të njohura në Gjermani dhe vende të tjera evropiane. Shumica e blejnë nga dyqanet ushqimore, megjithëse është shumë e lehtë për t’u bërë në shtëpi. Marinata është gati për vetëm 5 minuta, peshku duhet të qëndrojë në të për pak kohë. Trangujve i japin shije rostiçeri dhe nxjerrin vërtet shijen e peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrota të bëra vetë me harengë
Rrota të bëra vetë me harengë

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 740 minuta

Këto rrotulla harengash turshi të përzemërta Rollmops janë shumë të njohura në Gjermani dhe vende të tjera evropiane. Shumica e blejnë nga dyqanet ushqimore, megjithëse është shumë e lehtë për t’u bërë në shtëpi. Marinata është gati për vetëm 5 minuta, peshku duhet të qëndrojë në të për pak kohë. Trangujve i japin shije rostiçeri dhe nxjerrin vërtet shijen e peshkut.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: Gjata me peshk, Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 6 harengë
 • 120 ml uthull verë e bardhë
 • 240-270 ml verë e bardhë, e thatë
 • 1 karotë
 • 1 lugë piper i zi
 • 1 gjethe dafine
 • 1 lugë manaferra dëllinjë
 • 1 lugë trumzë
 • 1 majë sheqer
 • 1 lugë gjelle kripë
 • 1 qepë
 • ½ – 1 lugë kopër, të thata
 • 6 trangujve

Udhëzime

 1. Prisni harengën për së gjati në fund dhe shpaloseni. Hiqni kockën e mesme me fundin e bishtit.
 2. Shpëlajini harengat mirë.
 3. Qëroni qepën dhe karotën.
 4. Prisni karotat, jo fort.
 5. Prisni qepën në rrathë.
 6. Uthull, verë, karota, kokrrat e piperit, gjethet e dafinës, dëllinjën, trumzën, sheqerin dhe kripën në një tenxhere.
 7. Lëreni të gjithë të ziejë dhe ziejini për rreth 5 minuta.
 8. Hrengën e vendosni në një enë, shtoni rrathët e qepës dhe koprën.
 9. I lyejmë me marinadën e nxehtë dhe i lëmë të ftohen plotësisht.
 10. Përgjysmojmë trangujve dhe i mbështjellim me harengë.
 11. Sigurojmë roletë me kruajtëse dhëmbësh dhe i vendosim sërish në marinadë.
 12. Mbulojeni tasin me kapak.
 13. Vendosni leckat e rrotullës në frigorifer për 12 – 14 orë për tu zhytur.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • qëruese
 • saucet
 • tas