Rrotulla krokante kanelle të bëra nga pasta squfur me sheqer kaf

Rrotulla krokante kanelle të bëra nga pasta squfur me sheqer kaf

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto krokante me aromën e tyre të mrekullueshme e bëjnë çdo festë çaji një kënaqësi. Peta e sfumuar është e lehtë dhe mesatarisht e ëmbël dhe askush nuk mund t’i rezistojë shijes së saj intensive të kanellës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla krokante kanelle të bëra nga pasta squfur me sheqer kaf
Rrotulla krokante kanelle të bëra nga pasta squfur me sheqer kaf

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 35 minuta

Këto krokante me aromën e tyre të mrekullueshme e bëjnë çdo festë çaji një kënaqësi. Peta e sfumuar është e lehtë dhe mesatarisht e ëmbël dhe askush nuk mund t’i rezistojë shijes së saj intensive të kanellës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 100 gr gjalpë
 • 5-6 lugë sheqer kaf
 • 3-4 lugë kanellë
 • 450 gr pasta fryrë
 • 1 e verdhë veze
 • 2 lugë qumësht

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 190°C.
 2. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 3. Shkrini gjalpin në një tenxhere ose në mikrovalë.
 4. Përzieni sheqerin kaf dhe kanellën së bashku në një tas.
 5. The petë sfoliat Hapeni në trashësi përafërsisht 5-7 mm dhe në formë drejtkëndore.
 6. Lyejeni brumin me gjalpë të shkrirë.
 7. Spërkateni me sheqer kanellë.
 8. Më pas rrotullojeni në një role të ngushtë.
 9. Prejeni rrotullën në rolet e kanellës 2 deri në 3 cm të trasha
 10. Vendosni rolet e kanellës në tepsi të përgatitur.
 11. Rrihni së bashku të verdhat e vezëve dhe qumështin duke përdorur një pirun.
 12. Fryni rolet e kanellës me këtë përzierje.
 13. Pjekim rrotullat e kanellës për 20-30 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë.

Vegla

 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • tavë
 • tas
 • rul
 • thikë
 • pirun