Rrotulla lavash të mbushura me patate, djathë të shkrirë dhe harengë

Rrotulla lavash të mbushura me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një pjatë origjinale me mbushje klasike. Fillimisht përgatitet një pure patate e cila më pas shpërndahet. Harenga e shtruar sipër kombinohet bukur me patatet, ndërsa djathi dhe qepa plotësojnë në mënyrë perfekte paletën e shijeve. Roleta e mbushur mund të shërbehet edhe si meze dhe si meze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla lavash të mbushura me patate
Rrotulla lavash të mbushura me patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një pjatë origjinale me mbushje klasike. Fillimisht përgatitet një pure patate e cila më pas shpërndahet. Harenga e shtruar sipër kombinohet bukur me patatet, ndërsa djathi dhe qepa plotësojnë në mënyrë perfekte paletën e shijeve. Roleta e mbushur mund të shërbehet edhe si meze dhe si meze.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta kazake

Përbërës

 • 300-350 g patate
 • gjalpë, për shije
 • 1 harengë
 • 100-150 g djathë të përpunuar
 • 1 tufë qiqra
 • 1 copë bukë lavash
 • 2-3 lugë salcë kosi, ose majonezë

Udhëzime

 1. Qrojini patatet, vendosini në një tenxhere dhe ziejini derisa të zbuten.
 2. Shtoni gjalpin dhe i bëni pure patatet.
 3. Lërini të ftohen.
 4. Harengën e hidhni dhe e prisni në fileto të vogla.
 5. Djathin e grini në rende të trashë .
 6. Qerojme qepet dhe grijme imet.
 7. Lvashin e lyejme me salce kosi dhe mbi te shtrojme pure patatesh ne nje shtrese te barabarte.
 8. Siper shtrojme harengen, sperkasim me qepe dhe djathe.
 9. Mbulojeni te gjithe. në një role.
 10. Vendosni rrotullën e përfunduar për 30 – 60 minuta Vendoseni në frigorifer.
 11. Prejeni roletën e mbushur me patate dhe harengë në pjesë përpara se ta shërbeni.

Kur mbulohet Lavash me mbushje, duhet pasur kujdes që të lihen disa centimetra të lirë në buzë.

Vegla

 • teps
 • pushues patate
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende