Rrotulla lavash të skuqura me delikatesë me patëllxhanë, kuark dhe djathë të fortë

4 persona | 95 minuta

Patëllxhanët e skuqur me delikatesë, ëmbëlsira të holla të sheshta dhe një mbushje e shijshme kuarku bëjnë një meze të mrekullueshme. Të kombinuara me vezë, djathë dhe barishte aromatike, ato shijojnë thjesht të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Rrotulla lavash të skuqura me delikatesë me patëllxhanë
Rrotulla lavash të skuqura me delikatesë me patëllxhanë

4 persona | 95 minuta

Patëllxhanët e skuqur me delikatesë, ëmbëlsira të holla të sheshta dhe një mbushje e shijshme kuarku bëjnë një meze të mrekullueshme. Të kombinuara me vezë, djathë dhe barishte aromatike, ato shijojnë thjesht të shijshme.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 700 g patëllxhanë
 • 2 lugë vaj vegjetal
 • Kripë, për shije
 • Chmeli Suneli, për shije
 • 3 vezë
 • 100 g djathë të fortë
 • 3-4 degë kopër
 • 3 thelpinj hudhër
 • 150 g quark
 • 3-4 lugë majonezë
 • piper i zi, sipas shijes
 • 3 bukë të sheshtë lavash

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Prini patëllxhanët në feta të gjata e të holla.
 3. I lyeni perimet me vaj vegjetal, i rregulloni me kripë dhe Chmeli Suneli.
 4. Fatët e patëllxhanëve i vendosni në një tepsi të veshur me letër pjekjeje.
 5. Më pas piqini në furrë për 20 minuta dhe lërini të ftohen pak.
 6. Vezët i zieni fort, i shpëlani me ujë të ftohtë dhe i qëroni.
 7. Vezët dhe djathin i grini në rende. thikë.
 8. Shtypni hudhrën përmes presës së hudhrës.
 9. Përzieni kuarkun me hudhrën dhe majonezën në një enë.
 10. Rrezojeni përzierjen e kuarkut me kripë dhe piper.
 11. Përhapeni një shtresë të hollë kuarku mbi lavash.
 12. Sipër shpërndajmë në mënyrë të barabartë djathin e grirë dhe koprën e grirë.
 13. Bëjmë të gjithë me lavashin e dytë Mbulojmë petat.
 14. Përhapeni edhe kuarkun mbi këto.
 15. Sipër vendosim patëllxhanët, mbulojmë me petën e fundit të lavashit.
 16. Përhapeni me masën e mbetur të kuarkut dhe sipër spërkatni vezët e grira.
 17. Bukët e lavashit i bëni të sheshta Rolin e parë mbështilleni me film ushqimor.
 18. Rulën e lavashit e vendosni në frigorifer për 2 deri në 3 orë.
 19. Prejeni në copa dhe zbukurojeni me kopër përpara se ta shërbeni.

Vegla

 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tenxhere
 • rende
 • shtypje hudhre
 • tas
 • lugë