Rrotulla me lëng lakra me mish të grirë, karrota dhe oriz

Rrotulla me lëng lakra me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Lëngjet me mish viçi, karrota dhe oriz bëjnë një recetë të mrekullueshme për një drekë apo darkë të bollshme. Mund të duhet shumë kohë për t’u përgatitur, por rezultati përfundimtar është pa ndryshim një festë për të gjithë. Si një pjatë e ngrohtë, rrotullat e lakrës mund të shërbehen në një banket dhe mund të shërbehen me salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla me lëng lakra me mish të grirë
Rrotulla me lëng lakra me mish të grirë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 90 minuta

Lëngjet me mish viçi, karrota dhe oriz bëjnë një recetë të mrekullueshme për një drekë apo darkë të bollshme. Mund të duhet shumë kohë për t’u përgatitur, por rezultati përfundimtar është pa ndryshim një festë për të gjithë. Si një pjatë e ngrohtë, rrotullat e lakrës mund të shërbehen në një banket dhe mund të shërbehen me salcë kosi.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Fermentoj | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta zvicerane

Përbërës

 • 500g mish viçi i grirë, i përzier
 • 2 qepë
 • 3 karota
 • 150 gr oriz
 • 1/4 lugë piper i zi
 • kripë, sipas shijes
 • 1 lakër e bardhë

Udhëzime

 1. Qëroni qepët dhe karotat dhe pritini në copa të vogla.
 2. Skuqini në vaj.
 3. Përziejini gjithçka, shtoni piper dhe kripë, përziejini përsëri mirë.
 4. Fletet e lakrës me mishin e grirë formoni rula.
 5. Rulat e lakrës i vendosim në një tenxhere.
 6. I hedhim ujë të vluar.
 7. I shtojmë piperin e zi, kripën dhe gjethet e dafinës.
 8. I ziejmë në zjarr të ulët për rreth 1 orë.
 9. Rulat e lakrës i shërbejmë me ndonjë perime. salcë ose salcë kosi.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas
 • tenxhere