Rrotulla orizi sushi japonez me salmon, uthull orizi dhe gjethe nori

Rrotulla orizi sushi japonez me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto rrotulla orizi sushi me salmon dhe nori janë një pjatë tradicionale japoneze. Megjithatë, ato janë gjithashtu shumë të lehta dhe të thjeshta për t’u përgatitur në shtëpi. Thjesht shpërndani orizin e gatuar të sushit në fletët nori, sipër me salmon dhe rrotullojeni fort duke përdorur një rrogoz sushi ose një peshqir çaji. Rrotullat e orizit sushi të bëra në shtëpi kanë shije të shijshme dhe madje edhe fillestarët e gatimit kanë sukses.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla orizi sushi japonez me salmon
Rrotulla orizi sushi japonez me salmon

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Këto rrotulla orizi sushi me salmon dhe nori janë një pjatë tradicionale japoneze. Megjithatë, ato janë gjithashtu shumë të lehta dhe të thjeshta për t’u përgatitur në shtëpi. Thjesht shpërndani orizin e gatuar të sushit në fletët nori, sipër me salmon dhe rrotullojeni fort duke përdorur një rrogoz sushi ose një peshqir çaji. Rrotullat e orizit sushi të bëra në shtëpi kanë shije të shijshme dhe madje edhe fillestarët e gatimit kanë sukses.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: Gatuaj | Menu: enët e peshkut | Kuzhina: Receta japoneze

Përbërës

 • 250 g oriz, oriz sushi
 • 270-280 ml ujë
 • 25 ml uthull orizi
 • ½ lugë çaji kripë
 • 1½ lugë gjelle sheqer
 • 200-250 g salmon, pak i kripur ose i tymosur
 • 5 fletë nori

Udhëzime

 1. Vendosni orizin në një kullesë dhe shpëlajeni nën ujë të ftohtë derisa uji të jetë i pastër.
 2. Vendoseni në një tenxhere, mbulojeni me ujë dhe lëreni të ziejë në zjarr të fortë.
 3. Ulni zjarrin, mbulojeni dhe gatuajeni orizin për përafërsisht Gatuani për 15-20 minuta.
 4. Hiqeni tenxheren nga soba dhe lëreni orizin të thithë edhe 15 minuta të tjera.
 5. Më mirë është të përdorni oriz sushi për rrotullat e sushit.
 6. Uthull orizi në një tas të vogël me kripën dhe sheqerin me kamxhik i përziejmë derisa sheqeri dhe kripa të treten plotësisht.
 7. Hidhni orizin.
 8. Përziejini me një lugë druri ose plastike dhe lëreni të ftohet.
 9. Prejeni salmonin në copa të gjata.
 10. Mbuloni rrogoz sushi me film ngjitës.
 11. Prejeni fletën nori në gjysmë, vendoseni secilën me anën e lëmuar poshtë në mat. anën e sipërme.
 12. Njojeni shiritin e lirë të norit me pak ujë.
 13. Vendosni 1/5 pjesë të salmonit mbi oriz.
 14. Duke përdorur S Formoni tapetin e ushit në një role të ngushtë.
 15. Ngjiteni në role fundin e lagësht të gjethes.
 16. Prejeni rolenë në copa me një thikë të mprehtë.
 17. Përgatitni pjesën tjetër të roleve të sushit në të njëjtën mënyrë.
 18. Vendosni rrotullat e orizit sushi me salmon në një pjatë.
 19. Servoni rrotullat e orizit sushi me salcë soje ose xhenxhefil turshi.

Është mirë që orizin ta shpërndani në fletët e norit me gishta. Për ta bërë këtë, përzieni ujin me uthull në një tas dhe zhytni gishtat.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • kupa matëse
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • sitë
 • tavë
 • tas
 • lugë
 • lugë druri ose plastike
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • sushi mat