Rrotulla pikante pule me paprika, hudhër dhe erëza

Rrotulla pikante pule me paprika

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo pjatë ka një dyshe të këndshme shijesh: speca të pjekur me lëng të mbështjellë me fileto pule të skuqur butësisht dhe të veshura me një mori erëzash aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla pikante pule me paprika
Rrotulla pikante pule me paprika

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 45 minuta

Kjo pjatë ka një dyshe të këndshme shijesh: speca të pjekur me lëng të mbështjellë me fileto pule të skuqur butësisht dhe të veshura me një mori erëzash aromatike.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: pjekje | Menu: enët me mish | Kuzhina: Receta kroate

Përbërës

 • 3 Fileto pule
 • 2 Paprikë, e verdhë dhe e kuqe
 • ½ lugë çaji kripë
 • ½ lugë piper i zi, i bluar
 • ½ lugë spec pluhur
 • ½ lugë spec djegës pluhur
 • ½ lugë çaji pluhur hudhër
 • ½ lugë qimnon, bluar
 • 2 lugë vaj vegjetal + më shumë për lyerje

Udhëzime

 1. Prisni filetot e pulës në feta për së gjati.
 2. Pretoni specat.
 3. Përzieni në një tas kripën, piperin, specin, specin djegës pluhur, hudhrën pluhur dhe qimnon. sipër rripat e piperit Rregulloni dhe mbështillni në role.
 4. Siguroni skajet me kruajtëse dhëmbësh.
 5. Nxehni furrën në temperaturën 180°C/350°F.
 6. Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare në të lartë dhe skuqim rolet e pulës për nga një ose dy minuta nga secila anë.
 7. Lyejmë me yndyrë një tavë, vendosim roletë në të dhe i pjekim për rreth 15-20 minuta në 180°C.
 8. Para se t’i shërbejmë, heqim krueset e dhëmbëve, zëvendësojmë me hells dhe servirini rolet e pules si fillim.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • kruajtëse dhëmbësh
 • tavë
 • tavë
 • skewers