Rrotulla të ëmbla kanelle me mbushje molle për çaj

Rrotulla të ëmbla kanelle me mbushje molle për çaj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Mollët aromatike në karamel me kanellë pikante janë mbushja perfekte për rrotullat e buta të majave. Këto me të vërtetë e bëjnë çdo festë çaji magjike. Ato janë aromatike, të buta dhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla të ëmbla kanelle me mbushje molle për çaj
Rrotulla të ëmbla kanelle me mbushje molle për çaj

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 130 minuta

Mollët aromatike në karamel me kanellë pikante janë mbushja perfekte për rrotullat e buta të majave. Këto me të vërtetë e bëjnë çdo festë çaji magjike. Ato janë aromatike, të buta dhe jashtëzakonisht të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Mbushja

 • 1200 g mollë
 • 100 g gjalpë
 • 200 g sheqer kaf
 • 1 lugë kanellë
 • ½ lugë kripë

Brumë

 • 5 lugë gjelle gjalpë, pak për lyerje
 • 240 ml qumësht
 • 2 lugë maja të thatë
 • 3 lugë sheqer
 • ½ lugë kripë
 • 500 g miell
 • 3 vezë

Udhëzime

Përgatitni mbushjen

 1. Qroni dhe prisni mollët në kubikë.
 2. Ngrohni gjalpin në një tigan të vogël.
 3. Pasi gjalpi të marrë ngjyrë të artë, shtoni mollët, sheqerin, kanellën dhe kripën.
 4. Frutin i ziejini në zjarr të ulët 20-30 minuta .
 5. Përziejini herë pas here derisa të trashet dhe të marrë ngjyrë të artë.
 6. Haqeni nga zjarri dhe lëreni mbushjen të ftohet plotësisht.

Përgatisni brumin

 1. Shkrini gjalpin.
 2. Përzieni me qumështin e ngrohtë në një enë .
 3. Spërkatni majanë mbi qumësht, pa e përzier.
 4. Lëreni në një vend të ngrohtë për 8-10 minuta derisa të shkumëzohet.
 5. Më pas shtoni sheqerin dhe kripën dhe përzieni mirë.
 6. Gjysmën e miellit shtoni dhe përzieni smooth.
 7. Rrihni vezët me një rrahëse derisa të bëhet një masë.
 8. Më pas shtojini brumit dhe përziejini plotësisht.
 9. Shtojeni gradualisht miellin e mbetur për të gatuar një brumë të butë dhe pak ngjitës.
 10. Rrokullisni brumin në një top dhe mbulojeni me Bu nga të gjitha anët Lyejmë terrin.
 11. Lyejmë me gjalpë një enë të madhe dhe e vendosim brumin,
 12. E lëmë në një vend të ngrohtë, të mbuluar me film ngjitës, për 1 orë.
 13. Lyejmë një tepsi me gjalpë.
 14. Si sapo brumi të ketë dyfishuar masën, e derdhni dhe gatuajeni mirë.
 15. Lëshojmë një katror brumë me trashësi 3-4 mm.
 16. Shpërndani mbushjen e mollës në mënyrë të barabartë mbi brumin, duke lënë 2-3 cm të lirë nga buza.
 17. Rrotulloni nga ana e gjatë.
 18. Rrotulloni me anën e tepjes poshtë dhe priteni në 12 feta të barabarta.
 19. Poplat individuale vendosini nga ana e prerë poshtë në tavë. vendoseni për 20-30 minuta.
 20. Nxehni furrën në 190° Ngrohni paraprakisht C.
 21. Pjekim rolet e kanellës për 20-30 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë.
 22. Rulat e kanellës i shërbejmë me mbushje mollë me çaj ose i shijojmë me qumësht.

Vegla

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • tas
 • rrahje
 • thikë rrokullisje
 • tavë