Rrotulla të shijshme kunguj të njomë të pjekur në furrë me perime dhe djathë

4 persona | 76 minuta

Ky rostiçeri perimesh me mbushje djathi të butë dhe të lëngshëm me perime të ziera në avull është shumë i lehtë për t’u bërë dhe është i përsosur për tryezën festive. Baza për këtë janë kungull i njomë i grirë me djathë dhe vezë, të cilat skuqen paraprakisht si bazë kungull i njomë dhe më pas piqen në furrë me një mbushje me perime dhe djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Rrotulla të shijshme kunguj të njomë të pjekur në furrë me perime dhe djathë
Rrotulla të shijshme kunguj të njomë të pjekur në furrë me perime dhe djathë

4 persona | 76 minuta

Ky rostiçeri perimesh me mbushje djathi të butë dhe të lëngshëm me perime të ziera në avull është shumë i lehtë për t’u bërë dhe është i përsosur për tryezën festive. Baza për këtë janë kungull i njomë i grirë me djathë dhe vezë, të cilat skuqen paraprakisht si bazë kungull i njomë dhe më pas piqen në furrë me një mbushje me perime dhe djathë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 3 lugë gjelle vaj, + për lyerje
 • 800g kunguj të njomë
 • kripë, sipas shijes
 • 200g djathë i fortë
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ lugë hudhër, të grira hollë
 • 3 vezë
 • 120g miell
 • 2 qepë
 • 2 karota

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 180°C.
 2. Vendosni një tepsi me letër furre dhe e lyeni me vaj.
 3. Kingrini kungullinat në rende të trashë dhe vendosini në një tas.
 4. Kripi perimet, përziejini dhe ziejini për 10-15 Lërini të qëndrojnë për disa minuta.
 5. Perimet i shtrydhim mirë.
 6. Djathin e grijmë në rende të imët.
 7. Shtojmë gjysmën e djathit, piperit, hudhrës, vezëve dhe miellit te kungujve dhe i përziejmë mirë.
 8. I vendosim kungulleshkat ne tepsi dhe i shtrojme me nje shpatull kuzhine.
 9. Bazen e kungulleshkave e pjekim per rreth 30 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.
 10. Qepni qepet ne kubik te vegjel.
 11. Karrotat i grini me rende te trashe.
 12. Nxehni vajin vegjetal në një tigan.
 13. Qepë 3 -Skuqini për 4 minuta.
 14. Shtoni karotat, i rregulloni me kripë dhe piper, i përzieni dhe i kaurdisni edhe për 3-4 minuta të tjera.
 15. Përzieni perimet me djathi i mbetur.
 16. Lëreni mbushjen të ftohet pak.
 17. Baza e kungujve me kungull i njomë Përhapeni mbushjen dhe rrotullojeni.
 18. Mbulojeni në letër dhe lëreni mënjanë për 10 -Pjekim në furrë për 15 minuta.
 19. Lëreni të ftohet dhe shërbejeni në feta.

Vegla

 • Letër për pjekje
 • Rende
 • Tasë
 • Rende djathi
 • Spatula
 • Tagane
 • Thikë