Rrotulla të thjeshta kanelle të bëra me pastë, qumësht dhe gjalpë

Rrotulla të thjeshta kanelle të bëra me pastë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një petë e bukur me një notë delikate kanelle. Përgatitja është e shpejtë dhe e lehtë. Nga jashtë, këto ngjajnë me një përzierje briosh dhe kifle, e cila piqet në tepsi për kifle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla të thjeshta kanelle të bëra me pastë
Rrotulla të thjeshta kanelle të bëra me pastë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 50 minuta

Një petë e bukur me një notë delikate kanelle. Përgatitja është e shpejtë dhe e lehtë. Nga jashtë, këto ngjajnë me një përzierje briosh dhe kifle, e cila piqet në tepsi për kifle.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Piqem | Menu: pasta | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 500 g petë të fryrë
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 6 lugë gjelle gjalpë
 • 100 g sheqer
 • ½ lugë kanellë të bluar
 • 1 vezë
 • 1 lugë gjelle qumësht

Udhëzime

 1. Lyejmë 8 filxhanë për kifle me vaj vegjetal.
 2. Nxehni furrën në temperaturën 190°C në nxehtësinë e sipërme/në poshtme.
 3. Luleni petën e sfumuar në mënyrë të hollë.
 4. Shkrini gjalpin.
 5. Përzieni kanellën dhe sheqerin në një tas .
 6. Sufkat me furcen e shkrire me gjalp.
 7. Sperkateni me perzierjen e kanelle-sheqerit.
 8. E rrotulloni peten e sferes ne role te ngushta dhe e prisni per gjatesine ne 4 fije.
 9. Rrotulloni cdo fije dhe vendoseni ne nje Tepsi per kifle.
 10. Vezoni dhe qumeshtin ne nje ene perzierje, rrahim me pirun dhe lyejme brumin.
 11. Pjekim rrotullat e kanelles ne furren e ngrohur me pare per 30-35 minuta derisa te marrin ngjyre.

Vegla

 • tava për kifle
 • pink
 • tas për përzierje
 • thikë
 • pirun