Rrotulla të thjeshta proshutë të mbushura me patate, vezë dhe djathë

Rrotulla të thjeshta proshutë të mbushura me patate

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto rrotulla me proshutë janë një meze vërtet e lehtë që të gjithë do ta pëlqejnë. Mbushja përbëhet nga patate, vezë dhe djathë dhe mbështillet me proshutë. Të përzemërta dhe të mbushura, roletë do të pasurojnë çdo tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Rrotulla të thjeshta proshutë të mbushura me patate
Rrotulla të thjeshta proshutë të mbushura me patate

Porcione: 5 persona | Koha e përgatitjes: 40 minuta

Këto rrotulla me proshutë janë një meze vërtet e lehtë që të gjithë do ta pëlqejnë. Mbushja përbëhet nga patate, vezë dhe djathë dhe mbështillet me proshutë. Të përzemërta dhe të mbushura, roletë do të pasurojnë çdo tryezë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta moldave

Përbërës

 • 2 patate
 • 2 vezë
 • 60-80 g djathë
 • 2-3 degë barishte
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • majonezë, për shije
 • 10-12 feta proshutë

Udhëzime

 1. Patatet dhe vezët i vendosim në një tenxhere.
 2. Patatet i ziejmë për rreth 25-30 minuta derisa të zbuten.
 3. Vezët i ziejmë për rreth 10 minuta.
 4. Lërini të dyja të ftohen dhe qërohen.
 5. Pritini patatet ne copa te vogla
 6. Greni djathin dhe vezet ne rende.
 7. Prisni barishtet ne copa te vogla.
 8. Përzieni në një enë patatet, vezët, djathin, kripën, piperin dhe majonezën.
 9. Përhapeni mbushjen sipër feta proshutë dhe rrotullojini ato.
 10. Skajet mund të shkurtohen Ngjiteni së bashku me hell ose lidhini së bashku me degëza barishte.
 11. Shërbejini roletë e proshutës me patate dhe vezë si fillim ose rostiçeri.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • rende
 • tas