Salcë delikate kërpudhash me hudhër dhe parmixhan për makarona

Salcë delikate kërpudhash me hudhër dhe parmixhan për makarona

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kremoze, delikate dhe aromatike që shkon në mënyrë perfekte me makarona, pure patatesh, pulë në furrë dhe pjata të tjera. Me kërpudha të freskëta, hudhër aromatike dhe parmixhan pikant, kjo salcë e shijshme do të përmirësojë shijen e çdo pjate dhe do ta plotësojë atë mrekullisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë delikate kërpudhash me hudhër dhe parmixhan për makarona
Salcë delikate kërpudhash me hudhër dhe parmixhan për makarona

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një kremoze, delikate dhe aromatike që shkon në mënyrë perfekte me makarona, pure patatesh, pulë në furrë dhe pjata të tjera. Me kërpudha të freskëta, hudhër aromatike dhe parmixhan pikant, kjo salcë e shijshme do të përmirësojë shijen e çdo pjate dhe do ta plotësojë atë mrekullisht.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj, Rosto | Menu: salcat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 230 g kërpudha
 • ¹⁄₂-1 qepë
 • 2 thelpinj hudhër
 • 2 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • Piper i zi, për shije
 • 2 lugë gjelle miell
 • 1½ filxhan qumësht
 • ⅔ filxhan parmixhano , i grire

Udhëzime

 1. Kërpudhat i presim hollë.
 2. Qojmë dhe presim qepën dhe hudhrën.
 3. Ngrohim vajin në një tigan në zjarr mesatar.
 4. Skuqim kërpudhat për 6-8 minuta.
 5. Qepën, hudhrën, kripën dhe piper Shtoni.
 6. I ziejme perimet edhe per 4-5 minuta te tjera.
 7. I perziejme miellin dhe e perziejme menjehere mire.
 8. Nese perberja ne tigan eshte shume e thate shtoni pak vaj.
 9. Vazhdoni zierjen per 30 sekonda.
 10. Under Hidheni gradualisht qumeshtin duke e perzier vazhdimisht.
 11. Sigurohuni qe ne perzierje te mos mbeten copa mielli.
 12. E leme salcen te zieje dhe me pas uleni zjarrin pak.
 13. Lëreni të ziejë për një edhe 5-8 minuta derisa salca të trashet.
 14. Hiqni salcën e kërpudhave nga zjarri.
 15. Shtoni parmixhanin dhe përzieni mirë.
 16. Rregulloni më shumë kripë dhe piper nëse është e nevojshme.
 17. Sërbejeni salcën e kërpudhave me hudhër dhe parmixhan sipër makarona ose patate.

Vegla

 • dërrasë prerëse
 • thikë
 • tavë