Salcë domate pikante me kumbulla dhe arra

Salcë domate pikante me kumbulla dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Një salcë pikante domate me kumbulla dhe arra është një shoqërim i mrekullueshëm për gatimet e mishit, veçanërisht ato të pjekura në skarë. Salca pikante e domates është alternativa e ketchup-it dhe shkon shumë me patatet e skuqura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë domate pikante me kumbulla dhe arra
Salcë domate pikante me kumbulla dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Një salcë pikante domate me kumbulla dhe arra është një shoqërim i mrekullueshëm për gatimet e mishit, veçanërisht ato të pjekura në skarë. Salca pikante e domates është alternativa e ketchup-it dhe shkon shumë me patatet e skuqura.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: salcat | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 200 gr kumbulla të thata, pa kokrriza
 • 200 g arra
 • 1 limon
 • 500 gr pastatë domate
 • djegës, për shije

Udhëzime

 1. Përziejini kumbullat në një pure.
 2. Shpëlajini arrat me ujë të vluar dhe i shtypni në copa të vogla.
 3. Lëngun e limonit e shtrydhni dhe lëkuren e grini imët.
 4. Përzieni pasatën e domates, kumbullat, arrat dhe lëkura e limonit së bashku në një tenxhere .
 5. Vlim për 5 minuta.
 6. Shtoni lëngun e limonit në fund, përziejini mirë.
 7. Haqeni salcën e përfunduar të domates nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Vegla

 • Mblender dore
 • Beaker
 • Presse agrumesh
 • Rende agrumesh
 • Tenxhere
 • Luge