Salcë e ëmbël boronicë me amaretto për mishin

Salcë e ëmbël boronicë me amaretto për mishin

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Kokrrat e ëmbla të tharta, portokalli aromatik dhe likeri i ëmbël shkojnë mrekullisht së bashku. Salca e boronicës së kuqe me amaretto është e shijshme dhe mund të shërbehet si me gatimet e mishit ashtu edhe me pjatat anësore. Përziejini përbërësit dhe ziejini për pak kohë, salca është gati brenda pak minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë e ëmbël boronicë me amaretto për mishin
Salcë e ëmbël boronicë me amaretto për mishin

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 33 minuta

Kokrrat e ëmbla të tharta, portokalli aromatik dhe likeri i ëmbël shkojnë mrekullisht së bashku. Salca e boronicës së kuqe me amaretto është e shijshme dhe mund të shërbehet si me gatimet e mishit ashtu edhe me pjatat anësore. Përziejini përbërësit dhe ziejini për pak kohë, salca është gati brenda pak minutash.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Gatuaj | Menu: salcat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 680 g boronicë
 • 300 g sheqer
 • 160 ml lëng portokalli
 • 2 lugë lëvore portokalli, të grira
 • 60 ml ujë
 • 3 lugë amaretto

Udhëzime

 1. Vendosni boronicat në një tenxhere.
 2. Shtoni sheqerin, lëngun, lëvoren e portokallit dhe ujin.
 3. Lërini të ziejnë.
 4. I ziejini, duke i trazuar, për 3-4 minuta.
 5. Ulni zjarrin.
 6. Hidhni likerin.
 7. Gatuani për rreth 20 minuta derisa salca të trashet.
 8. Sërbejeni salcën e gatshme të boronicës së kuqe me mish ose gatime të tjera.

Vegla

 • tenxhere
 • lugë