Salcë e errët e bërë nga rrushi me hudhër dhe uthull verë të bardhë

Salcë e errët e bërë nga rrushi me hudhër dhe uthull verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një salcë delikate rrushi është e përkryer për mish, peshk ose oriz. E përgatitur me hudhër aromatike, xhenxhefil dhe karafil, kjo salcë e errët i jep pjatës një shije të ëmbël dhe e bën atë të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë e errët e bërë nga rrushi me hudhër dhe uthull verë të bardhë
Salcë e errët e bërë nga rrushi me hudhër dhe uthull verë të bardhë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 30 minuta

Një salcë delikate rrushi është e përkryer për mish, peshk ose oriz. E përgatitur me hudhër aromatike, xhenxhefil dhe karafil, kjo salcë e errët i jep pjatës një shije të ëmbël dhe e bën atë të veçantë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Krishtlindjet | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: salcat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 2 kg rrush
 • 150 g uthull vere e bardhe
 • 200 g sheqer
 • 1 luge xhenxhefil pluhur
 • 1/2 luge karafil te bluar
 • 1/2 luge piper i zi kokrra
 • piper djegës, sipas shijes
 • 2 hudhër karafil

Udhëzime

 1. Pureja e rrushit në një përpunues ushqimi.
 2. E ziejini në zjarr mesatar për 20 minuta.
 3. Shtoni uthullën e verës së bardhë dhe lëreni të ziejë.
 4. Lëreni të ftohet dhe e kullojeni në sitë. me perberesit e mbetur
 5. Gatoseni per 30 minuta duke e perzier here pas here.
 6. Salca e rrushit te erret shkon mire me mish derri ose qengji.

Vegla

 • përpunues ushqimi
 • tenxhere
 • sitë
 • lugë