Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura

Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Kjo salcë e shijshme e kosit shkon mirë me sanduiçe, ushqime me mish dhe shumë pjata të tjera. Gati në 5 minuta dhe me shumë pak mundim, kjo salcë kosi është e përkryer për ata që preferojnë gatime të thjeshta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura
Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Kjo salcë e shijshme e kosit shkon mirë me sanduiçe, ushqime me mish dhe shumë pjata të tjera. Gati në 5 minuta dhe me shumë pak mundim, kjo salcë kosi është e përkryer për ata që preferojnë gatime të thjeshta.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 4 thelpinj hudhër
 • kripë, për shije
 • 1 filxhan kos i thjeshtë
 • ¹⁄₃ filxhan majonezë
 • 2-3 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë lugë rigon të thatë
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Në një enë, shtypni hudhrën dhe kripën në një pastë.
 2. Shtoni kos të thjeshtë dhe majonezë.
 3. Shtoni një shtrydhje me lëng limoni dhe rigon.
 4. Rrezojeni me piper dhe përzieni mirë.
 5. Salca e kosit e përgatitur më parë Shërbejeni në frigorifer për të paktën 4 orë.

Vegla

 • tas
 • llaç