Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura

Salcë kosi me hudhër dhe majonezë për patate të pjekura

Kjo salcë e shijshme e kosit shkon mirë me sanduiçe, ushqime me mish dhe shumë pjata të tjera. Gati në 5 minuta dhe me shumë pak mundim, kjo salcë kosi është e përkryer për ata që preferojnë gatime të thjeshta.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 8 vota

Përbërësit

 • 4 thelpinj hudhër
 • kripë, për shije
 • 1 filxhan kos i thjeshtë
 • ¹⁄₃ filxhan majonezë
 • 2-3 lugë gjelle lëng limoni
 • 1 lugë lugë rigon të thatë
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzimet

 1. Në një enë, shtypni hudhrën dhe kripën në një pastë.
 2. Shtoni kos të thjeshtë dhe majonezë.
 3. Shtoni një shtrydhje me lëng limoni dhe rigon.
 4. Rrezojeni me piper dhe përzieni mirë.
 5. Salca e kosit e përgatitur më parë Shërbejeni në frigorifer për të paktën 4 orë.

Utils

 • tas
 • llaç

Recetat e fundit