Salcë me dardha, qepe dhe hudhër për mish

Salcë me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një salcë e trashë me dardha ka një shije të hollë frutash dhe një aromë pikante bimore. Salca është e aromatizuar me qepe dhe hudhër dhe është shoqëruesi i përsosur për pjatat e shpendëve, derrit dhe qengjit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë me dardha
Salcë me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 80 minuta

Një salcë e trashë me dardha ka një shije të hollë frutash dhe një aromë pikante bimore. Salca është e aromatizuar me qepe dhe hudhër dhe është shoqëruesi i përsosur për pjatat e shpendëve, derrit dhe qengjit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: gatim, pjekje | Menu: salcat | Kuzhina: Receta belge

Përbërës

 • 4 dardha
 • 120ml vaj ulliri
 • 2 qepe
 • 6 thelpinj hudhra
 • 2 lugë gjelle ujë
 • 2 degë trumzë, ose rozmarinë
 • 900ml lëng pule
 • 2 lugë uthull balsamike
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Tavën e pjekjes e shtroni me letër furre.
 3. Lajini dardhat, i përgjysmoni për së gjati dhe i hiqni bërthamat.
 4. Bruto dardhat me 2 lugë vaj ulliri.
 5. Vendosni Tepsinë e pjekjes me anë të prerë nga poshtë .
 6. Qrojini qepujt dhe thelpinjtë e hudhrës, grijini qepët përafërsisht.
 7. I mbështillni lehtë në letër alumini dhe shtoni ujë dhe 2 lugë vaj ulliri.
 8. Pikini dardhat, qepujt dhe hudhrat në furre ne 220°C per rreth 20-30 minuta derisa te zbuten.
 9. Pritni barishtet imet dhe vendosini ne nje tenxhere.
 10. Shtoni dardhat, qepes, hudhren, lëngun e pules, uthullen balsamike dhe vajin e mbetur te ullirit. dhe e përziejmë së bashku.
 11. E ziejmë salcën në zjarr të ulët për rreth 20-30 minuta derisa të zvogëlohet përgjysmë.
 12. Më pas salcën e presim hollë me një blender dore dhe e kalojmë me kripë.
 13. Serbejmë salcën me fruta me dardha me pjata me shpend, derri dhe qengj.

Vegla

 • letë pjekje
 • letër pergamene
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tavë
 • blender