Salcë pikante kumbulle me djegës, koriandër dhe nenexhik

Salcë pikante kumbulle me djegës

Porcione: 20 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Salca e kumbullës është e ëmbël dhe pak e thartë me pikante të moderuar. Shtimi i barishteve dhe hudhrave i jep salcës një shije të veçantë dhe shkon mrekullisht me mishin e shpendëve, viçit dhe derrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë pikante kumbulle me djegës
Salcë pikante kumbulle me djegës

Porcione: 20 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Salca e kumbullës është e ëmbël dhe pak e thartë me pikante të moderuar. Shtimi i barishteve dhe hudhrave i jep salcës një shije të veçantë dhe shkon mrekullisht me mishin e shpendëve, viçit dhe derrit.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: salcat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 kg kumbulla
 • 200-250 ml ujë
 • Kripë, sipas shijes
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë spec djegës pluhur
 • 5-6 thelpinj hudhër
 • 200 g koriandër
 • 200 g nenexhik

Udhëzime

 1. Lani dhe guri kumbullat.
 2. Vendosni frutat me gurë në një tenxhere dhe shtoni ujë.
 3. Zjeni në zjarr të ulët për rreth 8-10 minuta derisa fruti të zbutet.
 4. Haqeni tenxheren nga zjarri dhe shtoni Pure kumbullat me blender.
 5. Shtoni kripën, sheqerin dhe pluhurin djegës.
 6. Lëreni përzierjen të vlojë dhe ziejini në zjarr mesatarisht të lartë edhe për 20 minuta të tjera.
 7. Në një procesor ushqimi, grijeni hudhrën bashke me korianderin dhe nenexhikun.
 8. Shtojme tek kumbullat dhe vazhdojme zierjen per rreth 15 minuta.
 9. Salcen e perfunduar hedhim ne kavanoza te pastra dhe mbyllim kapakun.

Vegla

 • Pot
 • Thife
 • Luge perzierese
 • Blender dore
 • Copper
 • Kavanoza Mason