Salcë pikante salsa me mango, luleshtrydhe dhe salcë lime

Salcë pikante salsa me mango

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një variant shumë i pazakontë i salcës së njohur meksikane të salsës, e cila është shumë e ngjashme me një sallatë. Luleshtrydhet e ëmbla dhe të tharta dhe mango aromatike, peperoni dhe qepë, barishte të freskëta dhe salcë lime janë të kombinuara në mënyrë perfekte në këtë salsa. Shkon mirë si salcë me patate të skuqura tortilla ose si mbushje për tacos, por me këtë salcë salsa mund të shërbehen mrekullisht edhe pjatat me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë pikante salsa me mango
Salcë pikante salsa me mango

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Një variant shumë i pazakontë i salcës së njohur meksikane të salsës, e cila është shumë e ngjashme me një sallatë. Luleshtrydhet e ëmbla dhe të tharta dhe mango aromatike, peperoni dhe qepë, barishte të freskëta dhe salcë lime janë të kombinuara në mënyrë perfekte në këtë salsa. Shkon mirë si salcë me patate të skuqura tortilla ose si mbushje për tacos, por me këtë salcë salsa mund të shërbehen mrekullisht edhe pjatat me mish.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Amerika Qendrore | Përgatitja: Marinoj | Menu: Sallata, Vegan, Vegjetariane | Kuzhina: Receta meksikane

Përbërës

 • 1 mango
 • 450 g luleshtrydhe
 • 1 pepperoni jalapeno
 • ¹⁄2 qepë e kuqe
 • 5 tufa majdanoz
 • 1 lugë mjaltë
 • 1 gëlqere
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qrojini mangon dhe priteni mishin ne kubik te vegjel.
 2. Prisni luleshtrydhet ne copa te njejta si mango.
 3. Hiqni farat nga specat.
 4. Prisni imet specat, qepen dhe majdanozin.
 5. Vendosni përbërësit e grirë në një tas.
 6. Në një enë shtesë, përzieni mjaltin, lëngun e limonit dhe kripën.
 7. Mund të shtoni edhe lëkurën e grirë të limonit.
 8. Përzieni luleshtrydhet, mangon dhe perimet me salcën.
 9. Lëreni salcën e salsas në frigorifer për të paktën 30 minuta, në mënyrë që të gjitha shijet të bashkohen mirë.
 10. Serbejeni salcën salsa me patatina p.sh.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • qëruese
 • tas
 • lugë
 • trashë
 • shtrydhëse frutash e perimesh