Salcë tartari pikante me turshi për peshk ose patate

Salcë tartari pikante me turshi për peshk ose patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Salca tartar është një salcë pikante me bazë majonezë. Me një shije intensive dhe të kripur të trangujve turshi dhe kaperit, salca shkon në mënyrë të përkryer me peshkun ose patatet. Aroma e këndshme e lëngut të limonit dhe bimëve të freskëta e bën salcën edhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë tartari pikante me turshi për peshk ose patate
Salcë tartari pikante me turshi për peshk ose patate

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 5 minuta

Salca tartar është një salcë pikante me bazë majonezë. Me një shije intensive dhe të kripur të trangujve turshi dhe kaperit, salca shkon në mënyrë të përkryer me peshkun ose patatet. Aroma e këndshme e lëngut të limonit dhe bimëve të freskëta e bën salcën edhe më të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: salcat | Kuzhina: Receta franceze

Përbërës

 • 1 kastravec turshi
 • 1 lugë kaperi
 • 3-5 degë majdanoz
 • 2-4 degë tarragon
 • 6 lugë majonezë
 • 1 lugë gjelle lëng limoni

Udhëzime

 1. Prisni imët kastravecin, kaperin, majdanozin dhe tarragonin.
 2. Masni 1 lugë majdanoz të grirë dhe 2 lugë çaji tarragon të grirë për salcën.
 3. Përzieni të gjithë përbërësit së bashku në një enë.
 4. Mbajeni salcën tartare ne frigorifer dhe e servirim me peshkun ose sherbejme patatet.

Salca e gatshme e tartarit duhet të ruhet në frigorifer dhe të përdoret brenda 2-3 ditësh.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • lugë gjelle
 • lugë çaji
 • tas