Salcë vegan karamel me dardha, qumësht kokosi dhe vanilje pa sheqer

Salcë vegan karamel me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Karamel i shijshëm me një nuancë delikate vanilje dhe kokosi vjen pa asnjë ëmbëlsues ose produkt qumështi. Edhe pse salca e karamelit është pa sheqer, ka shije të shijshme dhe shumë frutash. Dardhat i japin një shije të mrekullueshme salcës së karamelit, e cila bën një kombinim të shkëlqyeshëm kur shërbehet me , waffles, akullore ose ndonjë gjë tjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcë vegan karamel me dardha
Salcë vegan karamel me dardha

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 105 minuta

Karamel i shijshëm me një nuancë delikate vanilje dhe kokosi vjen pa asnjë ëmbëlsues ose produkt qumështi. Edhe pse salca e karamelit është pa sheqer, ka shije të shijshme dhe shumë frutash. Dardhat i japin një shije të mrekullueshme salcës së karamelit, e cila bën një kombinim të shkëlqyeshëm kur shërbehet me , waffles, akullore ose ndonjë gjë tjetër.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: salcat, Ëmbëlsirat | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 600 g dardha
 • 1 lugë ekstrakt vanilje
 • 60 ml ujë
 • 500 ml qumësht kokosi
 • ½ lugë çaji sodë buke

Udhëzime

 1. Qrojini dhe thërrisni dardhat.
 2. Prisni frutat në kubikë të vegjël dhe vendosini në një tenxhere.
 3. Shtoni ekstraktin e vaniljes.
 4. I ziejini dardhat në zjarr të ulët për rreth 10 minuta, duke i trazuar.
 5. Shtoni ujë dhe ziejini për 20 minuta nën kapak të mbyllur lëreni të ziejë.
 6. Më pas hiqeni nga soba.
 7. Përpunoni të gjithë në një masë të lëmuar me një blender dore.
 8. Përzieni qumështin e kokosit me sodën e bukës dhe hidheni sipër. dardhat.
 9. Vendoseni përsëri tenxheren në sobë dhe përzieni masën përafërsisht .Zjeni për 1 orë.
 10. Pasi salca e karamelit të jetë trashur dhe të ketë marrë ngjyrë kafe të artë, hiqeni tenxheren nga zjarri dhe lëreni të ftohet.

Kjo salcë karamel pa sheqer shkon për mrekulli me waffles, petulla apo ëmbëlsira të tjera.

Vegla

 • qërues
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • pan
 • blender