Salcice në një fustan – rostiçeri perfekte për mes

Salcice në një fustan - rostiçeri perfekte për mes

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

‘- çdo fëmijë e di këtë meze të lehtë. Me brumin e butë, me gëzof dhe një kore krokante, kjo pastë është thjesht e përsosur dhe do t’i kënaqë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcice në një fustan - rostiçeri perfekte për mes
Salcice në një fustan - rostiçeri perfekte për mes

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

‘- çdo fëmijë e di këtë meze të lehtë. Me brumin e butë, me gëzof dhe një kore krokante, kjo pastë është thjesht e përsosur dhe do t’i kënaqë të gjithë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: Snacks | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 250ml qumësht + 1 lugë gjelle për larje
 • 2 lugë sheqer
 • 1 lugë kripë
 • 2 lugë maja të thatë
 • 450g miell
 • 4 lugë gjalpë i zbutur
 • 10-15 salsiçe
 • 1 lugë susam

Udhëzime

 1. Në një enë, përzieni 1 vezë me qumështin e ngrohtë, sheqerin, kripën dhe majanë me një rrahëse derisa të bëhet një masë homogjene.
 2. Shtoni miellin në përbërësit e lëngshëm dhe përzieni mirë.
 3. Shtoni gjalpin e zbutur dhe përzieni në një masë. brumin derisa të jetë i butë dhe i lëmuar.
 4. Rrotulloni brumin në një top, vendoseni në një tas të madh dhe mbulojeni me një film ngjitës.
 5. Lëreni në një vend të ngrohtë për 1 orë.
 6. Pasi brumi të dyfishohet në masë. , gatuajeni përsëri dhe ndajeni në 10 Ndani deri në 15 pjesë të barabarta.
 7. Mbulojeni secilën pjesë me film, lëreni të rritet për 10 minuta dhe më pas hapeni në një role të gjatë 15-20 mm të gjerë.
 8. Mbuloni rolet e brumit rreth salsiçeve.
 9. Rreshtoni nje tepsi me leter furre dhe vendosni salsiçet siper.
 10. Mbulojeni me pete dhe lereni ne nje vend te ngrohte per 30 minuta.
 11. Nxehni furren ne 180°C.
 12. Trahni vezën e dytë me një lugë qumësht me pirun derisa të jetë e qetë.
 13. Përhapeni copat e brumit me përzierjen e qumështit me vezë ichen.
 14. Sperkatini me farat e susamit sipas deshires.
 15. Pjeqini salsiçet me fustane ne furren e ngrohur per 20 minuta derisa te marrin ngjyre te arte.

Vegla

 • tas
 • rrahje
 • rrokullisje
 • film ngjitës
 • pirun
 • fletë pjekje