Salcice në një fustan salcie të bërë nga brumë maja me djathë të shkrirë

Salcice në një fustan salcie të bërë nga brumë maja me djathë të shkrirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Salcice në një fustan salcice është një recetë super e thjeshtë për Wiener ose Bockwurst në brumë maja. Në këtë recetë, salsiçet fillimisht mbështillen me 1 fetë djathë të shkrirë dhe më pas me rripa brumi maja, gjë që i bën veçanërisht të shijshme. janë ideale si ushqim i gishtave për çdo festë dhe një hit i vërtetë në çdo shuplakë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Salcice në një fustan salcie të bërë nga brumë maja me djathë të shkrirë
Salcice në një fustan salcie të bërë nga brumë maja me djathë të shkrirë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 160 minuta

Salcice në një fustan salcice është një recetë super e thjeshtë për Wiener ose Bockwurst në brumë maja. Në këtë recetë, salsiçet fillimisht mbështillen me 1 fetë djathë të shkrirë dhe më pas me rripa brumi maja, gjë që i bën veçanërisht të shijshme. janë ideale si ushqim i gishtave për çdo festë dhe një hit i vërtetë në çdo shuplakë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Piqem | Menu: | Kuzhina: Kuzhina gjermane

Përbërës

 • 200 ml qumësht
 • ½ lugë kripë
 • 2 lugë sheqer
 • 1½ lugë maja e thatë
 • 2 lugë gjelle
 • fara susami, sipas shijes

Udhëzime

 1. Për brumin e majave, përzieni qumështin e ngrohtë me kripë, sheqer dhe majanë e thatë në një tas të vogël.
 2. Lëreni në një vend të ngrohtë për rreth 10-15 minuta.
 3. Siteni miellin në një tas të madh.
 4. Në mes Krijoni një pus.
 5. Hidhni përzierjen e qumështit dhe majasë dhe vajin.
 6. Tregojeni gjithçka në një brumë të butë elastik.
 7. Brumin e formoni në një top.
 8. Vendoseni në tas dhe mbulojeni me film ngjitës.
 9. Lëreni brumin e majave në një vend të ngrohtë përafërsisht 1-2 orë.
 10. Pudrosni një sipërfaqe pune me pak miell.
 11. Grumbulloni brumin për pak kohë dhe hapeni në një drejtkëndësh përafërsisht 3 Trashësia -4 mm.
 12. Drejtkëndëshi në përafërsisht 15 – Pritini shirita me gjerësi 20 mm.
 13. Prisni salçiçet disa herë në mënyrë diagonale që të mos pëlcasin gjatë pjekjes.
 14. Mbulojeni secilën me 1 fetë djathë dhe 1 rrip brumi maja në formë spirale.
 15. Mbulojini salsiçet me fustanet e tyre me një peshqir çaji të pastër dhe lidheni për 10-15 minuta në një vend të ngrohtë.
 16. Nxeheni furrën në 175 °C.
 17. Rreshtoni një fletë pjekjeje me letër furre.
 18. Rrahim vezën në një tas të vogël duke përdorur një pirun.
 19. Vendosni salsiçet me fustanet e tyre në tepsi. dhe farat e bardha të susamit.
 20. Im Piqini në furrë për rreth 25-30 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 21. Hiqni salsiçet nga furra me fustanet e tyre dhe lërini të ftohen.
 22. Shërbejini me ketchup ose mustardë mesatare të nxehtë , nëse ju pëlqen.

Vegla

 • kupa matëse
 • takëm
 • tas
 • sitë
 • trashë
 • thikë rrokullisje
 • thikë
 • tas
 • furçë ngjitëse