Sallatë aromatike me patëllxhanë me koriandër dhe arra

Sallatë aromatike me patëllxhanë me koriandër dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sallata me patëllxhan me koriandër dhe arra është vërtet e shijshme. Patëllxhanët fillimisht skuqen në vaj të nxehtë. Më pas përzihet me përbërësit e mbetur – bën një meze të mrekullueshme dhe të shijshme. Arrat dhe cilantro e shijshme plotësojnë shumë mirë perimet e skuqura, ndërsa hudhra dhe erëzat i japin një shije të këndshme sallatës me patëllxhanë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë aromatike me patëllxhanë me koriandër dhe arra
Sallatë aromatike me patëllxhanë me koriandër dhe arra

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Sallata me patëllxhan me koriandër dhe arra është vërtet e shijshme. Patëllxhanët fillimisht skuqen në vaj të nxehtë. Më pas përzihet me përbërësit e mbetur – bën një meze të mrekullueshme dhe të shijshme. Arrat dhe cilantro e shijshme plotësojnë shumë mirë perimet e skuqura, ndërsa hudhra dhe erëzat i japin një shije të këndshme sallatës me patëllxhanë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Verë, Vjeshtë | Rajon: Azia | Përgatitja: mish i pjekur | Menu: Meze, Sallata | Kuzhina: Receta gjeorgjiane

Përbërës

 • 3-4 patëllxhanë
 • Kripë, sipas shijes
 • 3 lugë vaj vegjetal
 • 150 g arra
 • ½ tufë koriandër
 • 2 thelpinj hudhër
 • piper i zi, sipas shijes
 • ½ lugë çaji Chmeli Suneli
 • 3 -4 lugë salcë kosi

Udhëzime

 1. Prini patëllxhanët në copa të vogla, kripë.
 2. Skuqini në një tigan në 2 deri në 3 porcione në vaj të nxehtë për rreth 5-6 minuta derisa të marrin ngjyrë kafe të artë.
 3. Prisni imët arrat dhe korianderin. hudhren e shtypim neper prese
 4. Perziejme patellxhanet me arrat, korianderin dhe hudhren ne nje ene.
 5. I shtojme kripen, piperin, Chmeli Suneli dhe kosin.
 6. E perziejme mire sallaten me patellxhan dhe e sherbejme si fillim.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë
 • shtypje hudhre
 • tas