Sallatë bizele me gjuhë viçi, majonezë dhe qepë turshi

Sallatë bizele me gjuhë viçi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Sallatë me bizele vërtet mbushëse dhe plot shije që kërkon pak kohë për t’u përgatitur. Gjuha e viçit zihet më parë, ndërkohë qepët marinohen. E servirur me bizele krijon një kombinim të shijshëm. Pika kryesore e vërtetë e sallatës me bizele janë qepët pikante me një aciditet të lehtë, të cilat nënvizojnë mrekullisht shijen e mishit të butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë bizele me gjuhë viçi
Sallatë bizele me gjuhë viçi

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 135 minuta

Sallatë me bizele vërtet mbushëse dhe plot shije që kërkon pak kohë për t’u përgatitur. Gjuha e viçit zihet më parë, ndërkohë qepët marinohen. E servirur me bizele krijon një kombinim të shijshëm. Pika kryesore e vërtetë e sallatës me bizele janë qepët pikante me një aciditet të lehtë, të cilat nënvizojnë mrekullisht shijen e mishit të butë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta bullgare

Përbërës

 • ½ gjuhë viçi
 • 1 qepë
 • 1 lugë uthull, 9%
 • 150 g kripë
 • 1 lugë gjelle sheqer
 • 150 g bizele, të konservuara
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2-3 lugë majonezë

Udhëzime

 1. Vendosni gjuhën në një tenxhere dhe gatuajeni për rreth 2-3 orë.
 2. Lëreni të ftohet dhe priteni në shirita julienne ose copa të vogla.
 3. Ndërkohë qepën e presim në gjysmë unaza ose çerek unaza dhe e vendosim në një tas.
 4. Uthull, shtoni ¹⁄₃ lugë çaji kripë dhe sheqer dhe mbulojeni me ujë të vluar.
 5. Lëreni për gjysmë ore, më pas kullojeni të gjithë lëngun.
 6. Vendosni mishin, bizelet dhe qepët në një enë. kripë dhe piper.
 7. E rregullojmë sallatën me majonezë dhe e përziejmë mirë.
 8. E lëmë sallatën me bizele të ftohet pak dhe më pas e shërbejmë.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • prerëse julienne
 • tas