Sallatë brokoli me speca, kastravec, ullinj dhe djathë feta

Sallatë brokoli me speca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Sallata e brokolit me speca dhe tranguj është e freskët, e freskët dhe plot vitamina. Për shkak të fetës, ullinjve dhe krutonëve, sallata me perime të papërpunuara është shumë e shijshme dhe është e përkryer për drekë ose për një rostiçeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë brokoli me speca
Sallatë brokoli me speca

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 10 minuta

Sallata e brokolit me speca dhe tranguj është e freskët, e freskët dhe plot vitamina. Për shkak të fetës, ullinjve dhe krutonëve, sallata me perime të papërpunuara është shumë e shijshme dhe është e përkryer për drekë ose për një rostiçeri.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Përbërës

 • 100 g brokoli
 • 1/2 piper i kuq
 • 160 g kastravec
 • 1/2 qepë e kuqe, e vogël
 • 100 g djathë feta
 • 25 g krutona, me barishte
 • 40 g ullinj të zi
 • 2 lugë gjelle vaj
 • kripë, për shije
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Prisni brokolin në lule të vogla.
 2. Prisni specat.
 3. Prisni kastravecin në copa të vogla dhe ia shtoni brokolit.
 4. Prisni qepën e kuqe
 5. Prisni fetën dhe ullinjtë në rrathë.
 6. Përziejini të gjitha së bashku, i rregulloni me kripë dhe piper dhe i përzieni me vaj.
 7. Përzieni sallatën e brokolit me krutonat dhe shërbejeni.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • sallatë
 • serverët e sallatës