Sallatë Caprese me pjeshkë, domate dhe mocarela

4 persona | 10 minuta

Kjo sallatë e mrekullueshme është një ndryshim i mrekullueshëm i shijshëm, veror i klasikes italiane. Pjeshkë të freskëta i shtohen treshes klasike të domateve, mocarelës dhe borzilokut. Sallata përgatitet shumë shpejt dhe lehtë, por është super e shijshme, e lëngshme dhe me shije frutash. Është një tërheqës i vërtetë në një shuplakë ose si fillestar në një menu.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë Caprese me pjeshkë
Sallatë Caprese me pjeshkë

4 persona | 10 minuta

Kjo sallatë e mrekullueshme është një ndryshim i mrekullueshëm i shijshëm, veror i klasikes italiane. Pjeshkë të freskëta i shtohen treshes klasike të domateve, mocarelës dhe borzilokut. Sallata përgatitet shumë shpejt dhe lehtë, por është super e shijshme, e lëngshme dhe me shije frutash. Është një tërheqës i vërtetë në një shuplakë ose si fillestar në një menu.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 lugë gjelle uthull balsamike
 • 2 domate
 • 2 pjeshkë
 • 230 g mocarela
 • 6-8 gjethe borziloku
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes

Udhëzime

 1. Për dressing, në një tas të vogël përzieni vajin, uthullën dhe kripën me një kamxhik.
 2. Pjeshkët lani, qëroni lëkurën dhe pritini në copa.
 3. Prisni domatet dhe mocarelën në feta.
 4. Shpëlajeni borzilokun, tundeni dhe priteni në thelb Hiqni gjethet nga bishtat.
 5. Rrendisim domatet, mocarelën dhe pjeshkët në mënyrë të alternuar në një pjatë të rrafshët në formën e një pllake.
 6. Zbukuroni sallatën me gjethe borziloku. dressing mbi sallatën Caprese.
 7. Kripë dhe piper për shije.
 8. Shërbejeni sallatën Caprese me baguette të freskët ose ciabatta, nëse dëshironi.

Vegla

 • Tabela për prerje
 • Thikë
 • Tasë
 • Thakë
 • Takkë
 • Pjatë, e cekët