Sallatë Cezar me salcë pule, vezë, parmixhano dhe avokado

Sallatë Cezar me salcë pule

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 48 minuta

Kjo sallatë shton vezë të ziera dhe avokado në përbërësit klasikë. Pika kryesore e vërtetë e saj përbëhet nga salca e shijshme e avokados me parmixhan.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë Cezar me salcë pule
Sallatë Cezar me salcë pule

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 48 minuta

Kjo sallatë shton vezë të ziera dhe avokado në përbërësit klasikë. Pika kryesore e vërtetë e saj përbëhet nga salca e shijshme e avokados me parmixhan.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Pranverë, Verë, Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Rosto | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

Sallatë

 • 3-5 feta baguette, ose bukë
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • Vaj ulliri, sipas shijes
 • 1 fileto gjoksi pule
 • 2 vezë
 • Hudhë, e tharë, e grirë, sipas shijes
 • ½ avokado
 • 100 g domate qershi
 • 100 g marule
 • 50-70 g parmixhano

salcë avokado

 • ½ avokado
 • 25 g parmixhano
 • 2 lugë gjelle hudhër
 • ½ lëng limoni, i freskët
 • 1 lugë gjelle uthull vere të kuqe
 • ½ lugë gjelle salcë Worcestershire
 • 80ml vaj ulliri
 • ¼ lugë çaji kripë
 • ½ lugë çaji piper i zi

Udhëzime

Përgatisni sallatën

 1. Preni bukën në copa të vogla.
 2. Vendosni në një tepsi të veshur me letër furre.
 3. Redoseni me kripë dhe piper dhe spërkatni me vaj ulliri.
 4. Futni copat e bukës në furrë të parangrohur në 180°C për rreth 10 minuta për të pjekur krutonët.
 5. Kërceni gjoksin e pulës përgjysmë dhe spërkatni të dyja anët me kripë, piper dhe hudhër.
 6. Ngrohni vajin në një tigan.
 7. Skuqini pulën për rreth 3 deri në 5 minuta nga secila anë.
 8. Më pas hiqeni dhe lërini të ftohen dhe pritini në copa.
 9. Zieni vezët për 5 deri në 10 minuta në mënyrë që të zihen fort ose të zihen. .
 10. Prisni gjysmën e avokados në copa të vogla dhe të mesme.
 11. Kini domatet qershi në gjysmë.
 12. Prisni përafërsisht gjethet e maruleve.

Përgatisni dressingun

 1. Në një mikser, bashkoni gjysmën e dytë të avokados , parmixhan i grire, hudhra, leng limoni, uthull vere, salce Worcestershire, vaj ulliri, kripe dhe piper.
 2. Ne nje ene perziejme sallaten pergjysme i dressing-it.
 3. Shtoni pulën, domatet, avokadon, krutonët dhe vezët.
 4. Hidhni sipër dressing-in e mbetur.
 5. Spërkateni sallatën Cezar me parmixhan të grirë dhe shërbejeni menjëherë.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • letë pjekje
 • tavë
 • tepsi
 • përzierës për qëndrim
 • tas