Sallatë delikate me kallamar me vezë, kastravec dhe barishte të freskëta

Sallatë delikate me kallamar me vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo pjatë jashtëzakonisht delikate përbëhet nga vetëm disa përbërës. Është e përkryer për një tryezë festive ose për një drekë apo darkë normale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë delikate me kallamar me vezë
Sallatë delikate me kallamar me vezë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 25 minuta

Kjo pjatë jashtëzakonisht delikate përbëhet nga vetëm disa përbërës. Është e përkryer për një tryezë festive ose për një drekë apo darkë normale.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 5 vezë
 • 350 g kallamar, të ngrirë
 • 1 kastravec
 • Bimë të freskët, për shije
 • Kripë, për shije
 • 2 lugë majonezë

Udhëzime

 1. Zieni vezët fort për 8 minuta dhe lërini të ftohen.
 2. Vendosni kallamarët e shkrirë në një tas.
 3. Hidhni ujë të vluar dhe lëreni të pushojë për 1-2 minuta. ujë, brenda dhe jashtë Shpëlajeni.
 4. Vendosni përsëri peshkun në enë.
 5. Hidhni përsëri ujë të vluar dhe lëreni në ujë për 2 minuta.
 6. Dhe hiqeni ujin për herë të fundit dhe derdhni ujë të vluar mbi të. përsëri.
 7. Më shumë në ujë Lëreni të qëndrojë për 2 minuta.
 8. Prisni kallamarët dhe kastravecin në rripa të holla.
 9. Prisni vezët në copa të vogla.
 10. Prisni barishtet e gjelbra.
 11. Vendosni të gjithë përbërësit në një tas.
 12. Kripë sallatën me kallamar sipas shijes dhe sezonin me majonezë.

Vegla

 • tas
 • kazan
 • thikë
 • dërrasë prerës
 • lugë