Sallatë dimërore me panxhar, patate dhe ullinj

Sallatë dimërore me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo është alternativa e sallatës së njohur klasike të dimrit nga kuzhina ruse. Përbërësit tipikë si lakër turshi dhe bizelet zëvendësohen në këtë recetë me ullinj pikantë dhe qepë të kuqe të buta. Kjo i jep sallatës një aromë të jashtëzakonshme dhe garantohet se do të ofrojë një larmi në tryezë, jo vetëm në dimër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë dimërore me panxhar
Sallatë dimërore me panxhar

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 60 minuta

Kjo është alternativa e sallatës së njohur klasike të dimrit nga kuzhina ruse. Përbërësit tipikë si lakër turshi dhe bizelet zëvendësohen në këtë recetë me ullinj pikantë dhe qepë të kuqe të buta. Kjo i jep sallatës një aromë të jashtëzakonshme dhe garantohet se do të ofrojë një larmi në tryezë, jo vetëm në dimër!

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: dimrit | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta bjelloruse

Përbërës

 • 1 panxhar
 • 2 patate
 • 1 karotë
 • 4-5 lugë vaj vegjetal
 • 2 tranguj turshi
 • 90 gr ullinj, pa kokrra
 • ½ qepë e kuqe
 • kripë, sipas shijes
 • piper i zi, për shije

Udhëzime

 1. Vendosni panxharin, patatet dhe karotat në një tenxhere, mbushni me ujë dhe ziejini derisa të zbuten.
 2. Më pas lërini perimet të ftohen, qëroni dhe prisni në kubikë.
 3. Përzieni panxharin me vaj vegjetal në një tas.
 4. Kastravecat prerë edhe në kubikë të vegjël.
 5. Kini ullinjtë.
 6. Qepni qepët e kuqe në gjysmë rrathë të holla.
 7. Në në fund shtoni të gjithë përbërësit tek panxhari në enë dhe përzieni. shërbej.

Vegla

 • pan
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas