Sallatë domate aromatike me djathë feta dhe qepë

4 persona | 20 minuta

Domatet me lëng, djathi i kripur, ullinjtë e shijshëm dhe barishtet e bëjnë këtë meze të parezistueshëm. Një kombinim i lehtë dhe shumë i shijshëm që me siguri do t’i mbushë të gjithë. Sallata me domate me djathë dele dhe qepë përgatitet shumë lehtë dhe shpejt, duke e bërë atë një meze të mrekullueshme për drekë apo darkë. Por kjo pjatë mund të shërbehet edhe si vakt i plotë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë domate aromatike me djathë feta dhe qepë
Sallatë domate aromatike me djathë feta dhe qepë

4 persona | 20 minuta

Domatet me lëng, djathi i kripur, ullinjtë e shijshëm dhe barishtet e bëjnë këtë meze të parezistueshëm. Një kombinim i lehtë dhe shumë i shijshëm që me siguri do t’i mbushë të gjithë. Sallata me domate me djathë dele dhe qepë përgatitet shumë lehtë dhe shpejt, duke e bërë atë një meze të mrekullueshme për drekë apo darkë. Por kjo pjatë mund të shërbehet edhe si vakt i plotë.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

 • 1 qepë e kuqe
 • 1 thelpi hudhër
 • ½ tufë majdanoz
 • 4-5 domate
 • 200 g djathë feta
 • 70 gr ullinj, pa koriza
 • 3 lugë vaj ulliri
 • kripë, sipas shijes

Udhëzime

 1. Qëroni perimet.
 2. Prisni qepën, hudhrën dhe majdanozin.
 3. Prisni domatet dhe fetën në copa mesatare.
 4. Përzieni perimet me djathin, majdanozin dhe ullinjtë në një enë.
 5. I përzieni vajin e ullirit dhe e rregullojme me kripe.
 6. Serbejeni sallaten me domate me buke.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerës
 • tas