Sallatë e butë me vezë me mëlçi pule, turshi dhe djathë

Sallatë e butë me vezë me mëlçi pule

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo ka shije shumë delikate. Djathi dhe perimet e pjekura plotësojnë bukur mëlçinë në sallatë, ndërsa kastravecat turshi i japin një shije të shijshme dhe krokante sallatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e butë me vezë me mëlçi pule
Sallatë e butë me vezë me mëlçi pule

Porcione: 8 persona | Koha e përgatitjes: 75 minuta

Kjo ka shije shumë delikate. Djathi dhe perimet e pjekura plotësojnë bukur mëlçinë në sallatë, ndërsa kastravecat turshi i japin një shije të shijshme dhe krokante sallatës.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 4 vezë
 • 300 g mëlçi pule
 • 250 g trangujve
 • 150 g djathë
 • 1 qepë, alternativë qepë e pranverës
 • 1 karotë
 • 1-2 lugë vaj
 • kripë, sipas shijes
 • piper, për shije

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme fort per 5-7 minuta.
 2. Ziejme melcine per 10-15 minuta dhe e leme te ftohet.
 3. Prejme melcine ne shkopinj te holle.
 4. Prisim edhe trangujte ne shkopinj.
 5. Vezët dhe djathin grijini me një rende të trashë.
 6. Qepni në copa të vogla.
 7. Karrota i grini në rende të trashë.
 8. Skuqini perimet në një tigan me vaj në zjarr mesatar për 5-7 minuta.
 9. Rrezojeni me kripë dhe piper dhe lëreni të ftohet.
 10. Shtroni mëlçinë, qepën, karotat, turshitë dhe djathin në një tas sallatë.
 11. Bëni një rrjetë majonezë pas çdo shtrese ose lyeni shtresat.
 12. Shpërndani vezët sipër sallatës dhe zbukurojeni me majonezë.
 13. Sallata me vezë para se ta shërbeni Lëreni në frigorifer për 20-30 minuta.

Vegla

 • tepëse me vezë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tenxhere
 • tavë
 • spatula rrahëse
 • rende
 • tas sallatë