Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë, djathë dhe kastravec

Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Të gjithë përbërësit kombinohen mrekullisht në këtë sallatë. Djathi dhe vezët e bëjnë atë të butë, ndërsa kastraveci e bën të lëngshëm dhe freskues.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë
Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë

Porcione: 6 persona | Koha e përgatitjes: 17 minuta

Të gjithë përbërësit kombinohen mrekullisht në këtë sallatë. Djathi dhe vezët e bëjnë atë të butë, ndërsa kastraveci e bën të lëngshëm dhe freskues.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • 2 vezë
 • 100 g djathë të fortë
 • 300 g proshutë
 • 1 kastravec
 • kripë, sipas shijes
 • 2-3 lugë majonezë
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. Vezet i ziejme, i leme te ftohen dhe i qerojme.
 2. Djathin e grijme ne rende te holle.
 3. Prisni pershuten dhe kastravecin ne rripa te holla.
 4. I shtojme kripen dhe majonezen.
 5. E perziejme mire sallaten e mishit dhe zbukurojeni me barishte nëse dëshironi .

Vegla

 • tenë me vezë
 • rende djathi
 • tas sallatë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • serverët e sallatës