Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë, djathë dhe kastravec

Sallatë e butë mishi e bërë nga proshutë

Të gjithë përbërësit kombinohen mrekullisht në këtë sallatë. Djathi dhe vezët e bëjnë atë të butë, ndërsa kastraveci e bën të lëngshëm dhe freskues.

Ju lutemi vlerësoni recetën

5 yje nga 4 vota

Përbërësit

 • 2 vezë
 • 100 g djathë të fortë
 • 300 g proshutë
 • 1 kastravec
 • kripë, sipas shijes
 • 2-3 lugë majonezë
 • barishte, për shije

Udhëzimet

 1. Vezet i ziejme, i leme te ftohen dhe i qerojme.
 2. Djathin e grijme ne rende te holle.
 3. Prisni pershuten dhe kastravecin ne rripa te holla.
 4. I shtojme kripen dhe majonezen.
 5. E perziejme mire sallaten e mishit dhe zbukurojeni me barishte nëse dëshironi .

Utils

 • tenë me vezë
 • rende djathi
 • tas sallatë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • serverët e sallatës

Recetat e fundit