Sallatë e freskët me kunguj të njomë, kastravec dhe domate

Sallatë e freskët me kunguj të njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo sallatë ka shije të freskët dhe të rregulluar në formën e shalqinit, është e përkryer për verën. Domatet e prera në kubikë, kastraveci dhe kungull i njomë i grirë si dhe djathi bëjnë një sallatë verore të thjeshtë por të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e freskët me kunguj të njomë
Sallatë e freskët me kunguj të njomë

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 20 minuta

Kjo sallatë ka shije të freskët dhe të rregulluar në formën e shalqinit, është e përkryer për verën. Domatet e prera në kubikë, kastraveci dhe kungull i njomë i grirë si dhe djathi bëjnë një sallatë verore të thjeshtë por të shijshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vera | Rajon: Europa Lindore | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta ruse

Përbërës

 • 4 domate biftek viçi
 • 1 kungull i njomë
 • 1 kastravec
 • 1 pako djathë, i grirë
 • 2 fara luledielli, të pjekura
 • Kripë, për shije
 • Vaj, për shije

Udhëzime

 1. Preni në copa të vogla domatet me biftek, kriposini dhe përziejini me pak vaj.
 2. Kurbullinjtë grijini imët dhe kastravecin e grini në rende.
 3. Sallatën e shërbejeni si një fetë shalqi.
 4. Filloni me kastravecin, pastaj kungulleshkat, pastaj djathi dhe domatet.
 5. Spërkatni pak fara luledielli mbi domatet ose nëse doni ullinj, mund të përdorni ullinj të zi për farat e shalqirit.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tas
 • pjatë e madhe sallatë
 • rende