Sallatë e freskët me shalqi, fileto pule dhe feta

4 persona | 75 minuta

Kjo sallatë e lehtë është freskuese dhe super e lëngshme falë shalqinit. Sallata e freskët ka shije të këndshme të ëmbël falë salcës së mjaltit dhe është e rafinuar mrekullisht me fileto pule.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )
Sallatë e freskët me shalqi
Sallatë e freskët me shalqi

4 persona | 75 minuta

Kjo sallatë e lehtë është freskuese dhe super e lëngshme falë shalqinit. Sallata e freskët ka shije të këndshme të ëmbël falë salcës së mjaltit dhe është e rafinuar mrekullisht me fileto pule.

Vlerësim: Ø 5 ( 4 vota )

Përbërës

Sallatë

 • 200 g fileto pule
 • Erëza pule, sipas shijes
 • 1 lugë gjelle vaj vegjetal
 • 300 g shalqi
 • 50-70 g djathë feta
 • 120 g gjethe marule
 • 1 grusht arra pishe
 • 1 kastravec i vogël

Salcë

 • 2 lugë vaj ulliri
 • 2 lugë mjaltë
 • 3 lugë gjelle lëng limoni, ose lëng gëlqereje
 • 1 thelpi hudhër
 • piper, sipas shijes

Udhëzime

 1. Fërkojeni fileton e pulës me erëza dhe skuqeni nga të dyja anët në vaj të nxehur derisa të marrë ngjyrë kafe të artë.
 2. Lëreni fileton të ftohet dhe priteni në feta.
 3. Prejeni shalqinin në kubikë. Gjethet e marules ndajini ne menyre te barabarte mes pjatave.
 4. Prisni kastravecin ne copa te vogla nese deshironi.
 5. Siper vendosni shalqinin, kastravecin, djathin dhe fileton e pules.
 6. Sperkateni sallaten me arra.

Per dressing $ $

 • Vaj ulliri, mjaltë, lëng limoni dhe pure Në një enë të veçantë, përzieni thelpin e hudhrës, e rregulloni me piper.
 • Shtheni salcën mbi sallatë dhe shërbejeni.
 • Vegla

  • tepsi
  • thikë
  • dërrasë prerëse
  • pjatë sallatë
  • shaker dressing