Sallatë e freskët me spinaq me salcë mango, mocarela dhe vaj uthull

Sallatë e freskët me spinaq me salcë mango

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 12 minuta

Nota e ëmbël frutash e mangos shkon mrekullisht me spinaqin dhe mocarelën e butë. Veshja e ëmbël e shumëfishon shijen dhe i jep të freskëtit një ritëm të caktuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e freskët me spinaq me salcë mango
Sallatë e freskët me spinaq me salcë mango

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 12 minuta

Nota e ëmbël frutash e mangos shkon mrekullisht me spinaqin dhe mocarelën e butë. Veshja e ëmbël e shumëfishon shijen dhe i jep të freskëtit një ritëm të caktuar.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Dimër, Vjeshtë | Rajon: Evropë | Përgatitja: | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta gjermane

Përbërës

 • Sallatë
 • 40 g gjethe spinaqi
 • 50 g gjethe marule, të përziera
 • 1 mango
 • 250 g mini mozzarella
 • presh, sipas dëshirës, sipas shijes
 • 50 g arra pishe
 • dressing
 • 1 lugë gjelle vaj
 • 1 lugë gjelle uthull molle, ose uthull balsamike e bardhë
 • 1 lugë çaji shurup agave
 • Kripë, sipas shijes
 • Peper, për shije

Udhëzime

 1. Lani gjethet e marules dhe spinaqit, thajini dhe vendosini në një tas sallate.
 2. Pjekni arrat e pishës në një tigan dhe lërini të ftohen.
 3. Qrojini mangon dhe vendosini Pritini copa të vogla.
 4. Shpërndani mangon dhe mocarelën në gjethet e maruleve dhe spinaqit.
 5. Spërkateni sallatën me spinaq me arra pishe.
 6. Për dressing
 7. Përzieni uthullën e mollës me shurupin e agave. dhe perziejme me vajin, e rregullojme me kripe dhe piper.
 8. The dressing Lyejeni sallaten me spinaq perpara se ta servirni.

Vegla

 • tas sallatë
 • thikë
 • dërrasë prerëse
 • tavë