Sallatë e freskët viçi me kastravec, vezë dhe majonezë

Sallatë e freskët viçi me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Kjo sallatë viçi me vezë dhe kastravec të freskët është super e lehtë dhe e lehtë për t’u përgatitur dhe ka një shije tepër të shijshme. Sallata duket e bukur dhe shumë festive, ndaj është e përshtatshme jo vetëm për ushqimin e përditshëm, por edhe për një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e freskët viçi me kastravec
Sallatë e freskët viçi me kastravec

Porcione: 4 persona | Koha e përgatitjes: 115 minuta

Kjo sallatë viçi me vezë dhe kastravec të freskët është super e lehtë dhe e lehtë për t’u përgatitur dhe ka një shije tepër të shijshme. Sallata duket e bukur dhe shumë festive, ndaj është e përshtatshme jo vetëm për ushqimin e përditshëm, por edhe për një festë.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Evropa, Evropa Lindore | Përgatitja: Gatuaj | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta polake

Përbërës

 • 200g viçi
 • 3 vezë
 • 1 kastravec
 • kripë, për shije
 • piper i zi, për shije
 • majonezë, për shije
 • barishte, për shije

Udhëzime

 1. E gatuajmë mishin e viçit për rreth 1.5 orë.
 2. Lëreni të ftohet dhe priteni në copa të vogla.
 3. Vezët i zieni fort për 10 minuta.
 4. Shpëlajeni me ujë të ftohtë, qëroni dhe lërini mënjanë 1-2 të bardha veze për dekorim. .
 5. Vezët e mbetura grijini në një rende të trashë.
 6. Kastravecat i prisni në rripa të holla.
 7. Vendosni mishin, vezët dhe kastravecat në një tas sallatë.
 8. Shtoni majonezën dhe barishtet e grira. .
 9. Nga gjysmat e bardha të vezëve dhe disa copa karrote priten lule.
 10. Zbukuroni me to sallatën e viçit dhe shërbejeni.

Vegla

 • peshë kuzhine
 • tavë
 • dërrasë prerës
 • thikë
 • tas sallatë
 • lugë