Sallatë e lehtë me kunguj me spinaq, feta, arra pishe dhe salcë balsamike

Sallatë e lehtë me kunguj me spinaq

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 47 minuta

Ky kombinim i pazakontë i djathit feta të pjekur të ëmbël dhe të kripur është një për t’u provuar. Arrat e pishës dhe salca balsamike i japin sallatës së kungullit ngjyrën përfundimtare dhe e bëjnë atë të parezistueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )
Sallatë e lehtë me kunguj me spinaq
Sallatë e lehtë me kunguj me spinaq

Porcione: 2 persona | Koha e përgatitjes: 47 minuta

Ky kombinim i pazakontë i djathit feta të pjekur të ëmbël dhe të kripur është një për t’u provuar. Arrat e pishës dhe salca balsamike i japin sallatës së kungullit ngjyrën përfundimtare dhe e bëjnë atë të parezistueshme.

Ju lutemi rishikoni recetën:

Ø 5 nga 5 yje ( 4 vota )

Sezoni: Vjeshtë | Rajon: Amerika e Veriut | Përgatitja: Përgatitja e ftohtë, pjekje | Menu: sallatat | Kuzhina: Receta amerikane

Përbërës

 • 600g kungull të qëruar
 • 4 lugë vaj ulliri
 • Kripë, sipas shijes
 • piper i zi, sipas shijes
 • 2 lugë gjelle uthull balsamike
 • 1 lugë mjaltë
 • 35g arra pishe
 • 150g spinaq
 • 60 -100 g feta

Udhëzime

 1. Nxehni furrën në 220°C.
 2. Preni kungullin në copa të trasha 2-3 cm.
 3. Përzieni frutat me 1¹⁄2 lugë vaj, kripë dhe piper.
 4. Përhapeni në një tavë ose në një tepsi dhe ziejini për 20 minuta piqni.
 5. Kthejini copat dhe gatuajeni edhe për 7-10 minuta të tjera.
 6. Hiqni kungujt nga furra dhe lërini të ftohen.
 7. Në një enë përzieni vajin e mbetur, uthullën, mjaltë, kripë dhe piper.
 8. Spërkatni lehtë arrat e pishës në një tigan të thatë në zjarr mesatar.
 9. Fetën e prisni në copa të vogla ose e thërrmoni me duar.
 10. Spërkateni me pak salcë mbi spinaqin. kungullin, pak feta dhe pak arra pishe dhe i perziejme mire.
 11. Remaining Shtoni feta dhe pisha.
 12. Shtheni dressing-in mbi sallate me kungull dhe servireni menjehere.

Vegla

 • thikë
 • dërrasë për prerje
 • tavë
 • tas
 • trashë
 • tavë